Vize-Değirmendere serisindeki karaçam meşcerelerinin boylanması ile toprak özellikleri arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 34484
  2. Yazar: M.EMİN SÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. DOĞAN KANTARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ill Öz Bu çalışma, İstanbul üniversitesi Orman Fakültesi Toprak İlmi Ve Ekoloji Anabilim Dalında yüksek lisans bitirme ödevi olarak hazırlanmıştır. Vize Orman İşletme Müdürlüğü Değirmendere Serisinde dikilen karaçam meşcerelerinin boylanma sı ile toprak özellikleri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Türkiye'de bir çok yerde farklı topraklar üzerinde bir çok ağaçlandırmalar yapılmaktadır. Bu ağaçlandırmalardaki toprak etüdlerinin daha dikkatli yapılması gerekmektedir. Çalışmadan genel olarak şeyle bir sonuç çıkarılmıştır: Karaçam meşcerelerinin boylanmaları ile toprak özellikleri arasında sıkı ilişkiler vardır-
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT RELATIONSHIPS BETWEEN HEIGHT GROWTH OF CRIMEAN PIKE STANDS AND SOIL PROPERTIES AT VIZE-DEĞIRMENDERE FOREST DISTRICT Alot of off e re station on different kind of soils in different places of Turkey are done* The analysis of the soil at these offe re stations must be done care fully 0 Depending on this study, a result like this comes out; there is a tight relation between the soil characteristics and the growth of the pinus stands»