La reception des personnages et le role du lecteur dans Je L'aimais D'anna Gavalda
Anna Gavalda'nın 'Onu Seviyordum' unda kişilerinin alımlanması ve okurun rolü
- Tez No: 344857
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, günümüz Fransız yazarlarından Anna Gavaldanın Je laimais (Onu Seviyordum) adlı romanı, Vincent Jouve ve Umberto Econun yaklaşımlarıyla ele alınacaktır. İki ana bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, Vincent Jouveun okuma etkisi yaklaşımıyla anlatı kişilerinin alımlanması, ikinci bölümde ise Umberto Econun yaklaşımıyla okurun rolü incelenecektir. Vincent Jouveun yaklaşımına göre, yazınsal metinde anlatıcı tarafından belirlenmiş sunulma, değerlendirme ve sahneye konma biçimleriyle, okurun anlatı kişisi ile ilgili belleğinde tuttuğu imge ve kişinin okurda uyandırdığı duyguların incelenmesi söz konusudur. Bu bağlamda bir anlatı metninin içerdiği ve okurun kişiyi bunlar aracılığıyla alımladığı üç tür okuma etkisinden söz edilir. Vincent Jouve bu etkileri anlatımsal etki (effet-personnel), yanılsama etkisi (effet-personne) ve imgelemsel etki (effet-prétexte) olarak adlandırır. Burada özellikle okurun duygusal ve itkisel yüklenmesini oluşturan yanılsama ve imgelemsel etkiler üzerinde durulacaktır. Umberto Econun yaklaşımında ise Econun Örnek Okur olarak adlandırdığı metni bir bakıma okunması tasarlanan (bu tasarı, çoğul yorumlara elverecek şekilde okunma olasılığını içerebilir) biçimde okuyan okura göre anlatı metninin yorumlanması ve okurun rolü söz konusudur. Sonuç olarak Jouve ve Econun yaklaşımlarıyla anlatı kişilerinin alımlanması ve okurun rolü çerçevesinde tutarlı bir tez çalışmasının yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the novel Je lamais by the contemporary French writer Anna Gavalda. The study consists of two main chapters; in the first chapter, it is intended to focus on the analysis of the narrative figures through Vincent Jouves character approach based on reading impacts, and in the second chapter, it is emphasized on an evaluation of reader`s role according to Umberto Ecos approach. Jouves approach is a matter of evaluating the image of the figure in the readers mind and the feeling evoked by through the figures presentation, assessment and role determined by the narrator. In this context, there are three reading impacts a narrative text contains and which determine the readers reception about the narrative figure. Jouve names these impacts as l'effet-personnel (narrative impact), l'effet-personne (impact) and `l'effet-prétexte (imaginary impact). In this part of the study, the emphasis will be on the imaginary and illusory impacts that determine the readers emotion and impulsion. Umberto Eco approach is about the readers role and the interpretation of the narrative text through a proposed reading (may also include readings that lead to multiple interpretations) as Eco calls Model Reader. As a result the aim is to evaluate the reception of narrative figures and the role of the reader in Gavaldas Je laimais through Jouves and Eco?s approaches.