Ingeborg Bachmann, Thomas Bernhard ve Peter Handke' nin eserlerinde Avusturya imgesi
Austria image in Ingeborg Bachmann, Thomas Bernhard and Peter Handke's works
  1. Tez No: 344877
  2. Yazar: MERVE KARABULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA RIDVAN TATLICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Avusturya Edebiyatında önemli bir yere sahip olan Ingeborg Bachmann, Thomas Bernhard ve Peter Handke? nin eserleri ele alınarak, Avusturya imgesinin bu eserlere ne şekilde yansıtıldığı konusunda ayrıntılı bir çalışma yapılmıştır. Giriş bölümünde edebiyatın görevine, gerekliliğine, sanat yapıtının oluşumuna, toplumla bağlantısına değinilmiştir. Sanat yapıtının nasıl ortaya çıktığını ve kimliğine kavuştuğunu açıklamaya çalıştık ve imge kavram tartışması yaptık. Avusturya imgesinin oluşumunu açıklayarak, Avusturya Edebiyatı hakkında ayrıntılı bilgi verdik. Adı geçen yazarların eserlerini ele alıp, Avusturya imgesinin bu yazarlarda nasıl ortaya çıktığını ve bunun eserlerine nasıl yansıdığına dikkat çekmeye çalıştık. Sonuç bölümünde ise seçtiğimiz bu eserlerin ne bakımdan bize yaratıcı olduğu konusunda genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
-Austria has an important place in the literature of Ingeborg Bachmann, Thomas Bernhard and Peter Handke's works by considering the way this works, Austria image reflected in a detailed study has been made. In the introduction are explained the task and necessity of literature, the formation of a work of art and connection with community. We tried to explain how the work of art come about and the identity of the work of art bring into and made discussion of the concept image. referring to the concept of the Austria image which is the subject of the thesis, we have detailed information on Austrian Literature. By addressing the works of these writers, we have tried to draw attention how Austria image came about and that in the works of these writers is reflected. In the conclusion,we make a general assessmentin what ways these selected works us to be creative.