Toplumsal bellek ve medya: Toplumsal hatırlatma ve unutturma biçimleri(Seksenler TV dizisi)
Social memory and media: Social reminder and remind formats (the tv series is called 'Ei̇ghti̇es'
  1. Tez No: 344880
  2. Yazar: ŞEYMA BİLGİNER ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bellek, geçmişten gelen birikimlerin aktarılması sonucunda oluşur. Geçmişle gelecek arasındaki köprü olan ve şimdinin içinde yaşadığı yer bellektir. Bellek artık sadece zihinde değil, içinde yaşadığımız şu anda bulunmaktadır. İçinde yaşadığımız toplumun da belleği geçmişten günümüze gelen kültürel ürünlerin birikmesi yoluyla oluşur. Toplumsal belleğin oluşturulmasında yaygın olarak görülen kitle iletişim araçlarının da önemi yadsınamaz durumdadır. Gündelik bir pratik, bir faaliyet olarak amaçların gerçekleştirilmesinde önemli bir rol oynayan kitle iletişim araçlarının, kendisine özgü sosyal davranış ve sosyal etkileşim biçimleri oluşturarak, bireylerin sahip olduğu kültürel sermayenin de bir göstergesi haline gelmiştir. Çalışmamızda, günümüzle geçmiş arasında toplumsal olaylar üzerinden ilişki kurulurken kitle iletişim araçlarının bu durum üzerinde ne derecede etkili olduğunu incelemeye çalıştık. Çalışmamızın birinci bölümde; bellek kavramı incelendi. İkinci ve üçüncü bölümde; toplumsal hatırlama ve unutma biçimleri, kültürel ilişkiler ve kültür endüstrisi bağlamında ele alındı. Dördüncü bölümde; Seksenler dizisinden hareketle televizyonun manipüle edici özelliği incelendi. Sonuç bölümünde de çalışmada varılan sonuçlara dikkat çekilerek genel bir değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Memory consists of the transfer of savings from the past. The bridge between past and future, and the present place of residence in the memory. Memory is no longer only in the mind, but at the moment we live in is located. We live in a society made up of memory through the accumulation of cultural products from the past to the present. The creation of social memory is widely seen as the undeniable importance of the mass media. Everyday is a practical, as an activity of the mass media has an important role in the realization of objectives, by creating its own forms of social behavior and social interaction, has become an indicator of the cultural capital of the individuals. In our study, the relationship of social phenomena of the past with today established that the mass media tried to examine how effective this on. The first part of this study; examined the concept of memory. The second and third part; forms of social remembering and forgetting, were discussed in the context of cultural relations and cultural industries. The fourth chapter, series of the Eighties characterized in that a moving manipulation of the television has been viewed. In the conclusion, an overall assessment was made by drawing attention to the conclusions reached in the study.