Tire Necip Paşa kütüphanesinde bulunan 17.yüzyıla ait tezhipli yazma eserler
17th century illuminative manuscripts in tire Necip Paşa library
- Tez No: 344879
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. OKTAY HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Milli varlığımız ve milli servetimizin bir sembolü olan sanat eserleri içinde, yazma eserlerin önemli bir yeri vardır. Ülkemizde en eskileri 10. yüzyıla kadar tarihlendirilebilen eserler, geçmişimizle ilgili bir tarihi gözler önüne sermektedir. Çoğunluğu Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde meydana getirilen yazmalarımıza ev sahipliği yapan kütüphanelerimizden biri olan Tire Necip Paşa Kütüphanesi, bünyesinde barındırdığı çeşitli tarihli el yazmalarıyla günümüze ışık tutacak ve dönemlerinin özelliklerini göz önüne serecek nitelikte kıymetli yazmalardır. Araştırmanın konusu Tire Necip Paşa Kütüphanesinde bulunan 17. yya ait tezhipli el yazma eserlerin tezhiplerinin incelenmesi olarak ele alınmıştır. Kütüphanenin 17. yya ait nadide tezhipli eserlerini ve dönemin özelliklerini değerlendireceğiz. Araştırma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde el yazmaları, hazırlanması, sayfa düzeni, konuları, bezeme alanları, İkinci bölümde Tirenin kültürümüzdeki yeri, Necip Paşa, Necip Paşa Kütüphanesi, Necip Paşa vakfiyesi ve kütüphanede bulunan el yazmalarla ilgili genel bilgi, üçüncü bölümde ise Tire Necip Paşa Kütüphanesinde bulunan 17. yy el yazma eserlerin tezhip sanatı bakımından incelenmesi ve 17. yy tezhip sanatının değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Among the artworks which are the symbol of our national identity and wealth, written works are of great importance. In our country, the earliest artworks which could be dated back to the 10th century, display the history of our past. As one of the libraries which host manuscripts originated mostly in Ottoman and Seljuk Empire period, Tire Necip Paşa Library will shed light on today with its various dated manuscripts, which are precious in terms of displaying certain characteristics of their days. The aim of the research could be regarded as the analysis of the illuminations of handwritten illuminative works in the 17th century. Precious illuminative works of the 17th century and their characteristics are going to be assessed in this study. This study consists of three parts. The first part handles manuscripts, their preparation, layout, issues and ornament. The second part informs us about the place of Tire in our culture, Necip Paşa, Necip Paşa Library, Necip Paşa Foundation and manuscripts in the library in general. The third part analyses and assesses the 17th century manuscripts in Tire Necip Paşa Library in terms of Illumination art.