Tokat müzesi'ndeki Roma İmparatorluk Dönemi sikkeleri
Coins from Roman imperial period in the museum of Tokat
  1. Tez No: 344881
  2. Yazar: MESUT CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ YALÇIN TAVUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Müzecilik, Archeology, Museology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada Tokat Müzesi?nde bulunan 132 adet Roma Dönemi sikkesi irdelenmiştir. Sikkelerin anlaşılmasında kolaylık sağlayacağı için içerik ve katalogda Roma Dönemi Şehir Sikkeleri ve Rom İmparatorluk sikkeleri olarak iki gurup halinde değerlendirilmiştir. Şehir sikkelerinin basım yerleri tespit edildikten sonra eyaletler belirlenmiş ve şehir darpları Pontos Bölgesi merkez olmak üzere coğrafi yakınlığa göre sıralanmıştır. Şehir sikkeleri ve İmparatorluk sikkelerinin hangi dönemde basıldıkları belirlenerek katalogda sikkesi bulunan imparatorlar ve aileleri hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Şehir sikkeleri ve İmparatorluk sikkeleri olarak iki temel guruba ayrılan sikkelerin ön yüzlerindeki tipler çizimler yardımıyla guruplara ayrılmış ve arka yüzlerinde yer alan Tanrılar, Tanrıçalar, Kahramanlar, Personifikasyınlar, Mimari öğeler, Agonistik öğeler ve daha birçok betim hakkında kısa bilgiler sunulmuştur. Lejantlar bölümünde sikkelerin üzerinde bulunan yazılar sıralanmış ve metrolojik değerlendirmenin ardından sonuç bölümü oluşturulmuştur. Tokat Müzesi?nde bulunan sikkelerden de anlaşılacağı üzere Antik Dönemde Tokat civarında şehir darpları daha yoğun kullanılmıştır. Bunun yanı sıra, İmparatorluk sikkelerinin de her dönem basıldığı ve tedavülde olduğu anlaşılmıştır. Son olarak çalışma, Katalog, Dizin, Grafikler, Tablolar ve sikkelerin yer aldığı Resimler bölümü ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
132 Roman period coins, in the museum Tokat, were examined in this study. To provide the convenience of understanding Roman Period City Coins and Roman Imperial Coins were evaluated in two groups. After the determination of the issue locatins of coins, states were located and city daprs are ordered by the geographical proximity Centered in Pontos. By determining the issuing period of city coins and Imperial coins, short information about Emperors and their families are given. The coins which are grouped as two main group as City Coins and Imperial coins, are group again with the help of the drawings of the types of front faces and also the Gods, Goddesses, Heroes, Personifications, Architectural items, Agonistic components and brief informations were presented abput many other depictions. In the part of the Lejants, the writings on the coins are ordered and after metrological evaluation conclusion were created. As it can be seen in the Museum of Tokat's coins, The city issues were used intensly in the period of Ancient Era Furthermore, Imperial Coins were issued and used in every period. Finallly research was completed by the part of the Pictures which includes the Catalog, Directory, Charts, Tables and Coins.