Genlere müdahale-ilahi kader ilişkisi ve doğurduğu bazı teolojik problemler
The relationship between the intervention in the genes and the divine destiny, and some theological problems it has caused
  1. Tez No: 344907
  2. Yazar: BERAT SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ÖZLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Genetik mühendisliği ve biyoteknolojideki gelişmeler, ilgili oldukları alanlarda yeni yöntem ve bakış açıları ortaya koymaktadır. Bu gelişmeler, doğrudan ya da dolaylı olarak farklı alanları da etkilemektedir. Geliştirilen yeni yöntemlerin özellikle insanlarda uygulanması, sosyoloji, psikoloji, antropoloji, tıp ve teoloji gibi bilimlerde bir takım yeni problemler oluşturmaktadır. Kök hücre araştırmalarında embriyoların kullanılması, implantasyon öncesinde embriyoya yönelik bazı tercih ve tasarruflarda bulunma, insan kopyalama, insanın davranışlarına yönelik gerçekleştirilecek müdahaleler, insanlık onuru ve saygınlığı açısından tartışılmaktadır. Bu yeni gelişmeler, insanların zihinlerinde itikada yönelik bazı sorular oluşturmaktadır. İnsan Allahın koymuş olduğu kanunları değiştirebilir mi İnsan iradesi ve gücünün sınırları nelerdir İnsan fıtratına müdahale mümkün müdür İnsan ömrünü uzatmak mümkün müdür Genetik olarak meydana getirilen değişiklikler yaratılış kanununa müdahale midir Bu sorular neticesinde insanlar, geçmişe yönelik itikadi kabullerini gözden geçirme ihtiyacı hissetmeye başlamışlardır. Bu tür kaygıları ortadan kaldırmak için teolojik yaklaşımla bu sorulara cevap arama zarureti ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı, genetik mühendisliği ve buna bağlı disiplinlerde canlılara ve özellikle insana uygulanan ve uygulanması hedeflenen yeni yöntem ve tekniklerin, teolojik açıdan ne tür problemler oluşturduğunu tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda belirlenen problemler ilahî kader açısından değerlendirilecektir. Kadere bağlı konular olması münasebetiyle irade, yaratma, kudret, özgürlük ve ecel gibi konular da çalışmamızda ilişkili oldukları oranda ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The developments in genetic engineering and biotechnology cause new methods and perspectives to be produced in the fields they are related. These developments also affect different areas directly or indirectly. When it comes to the implementation of the newly developed methods especially in humans, they lead to a number of new problems in sciences such as sociology, psychology, anthropology, medicine, and theology. Using embryos in stem cell research, having some preferences for and dispositions to the embryos prior to implantation, cloning human beings, and interventions that may be carried out toward human behaviour are discussed in terms of human dignity and respect. These new developments form some questions about faith in people's minds. Could people change the laws set by God What are the limits of human will and power Is it possible to intervene in human nature Is it possible to extend the human life Are the changes, which have been realized genetically, interferences with the law of creation As a result of these questions, people have begun to feel a need to review their retrospective acceptance of the creed. In order to eliminate concerns about that type of practices, we found ourselves in an obligation to respond these questions from a theological point of view. The purpose of this study is to determine what kind of theological problems the new methods and techniques that have been applied and are intended to be applied to the living beings and especially to the human beings produce in genetic engineering and the associated disciplines. For this purpose, the problems identified will be evaluated in terms of divine destiny. Because of their relationship with the issue of fate, the subjects such as will, creation, power, freedom, and time of death will also be dealt with to the extent they relate.