İmam Evzâînin Aile Hukukuna dair ictihâdları
Imam awzais judicial precedents on Family Law
- Tez No: 344924
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hicri ikinci asrın başından dördüncü asrın ortalarına kadar süren dönem fıkhî mezheplerin doğması ve yerleşmesi bakımından İslam hukuk tarihinde önemli bir zaman dilimidir. İslam hukukunda ameli fıkhi mezhepler olarak tarif edilen meşhur dört mezhep de dâhil diğer fıkhî mezhepler bu dönemde ortaya çıkmıştır. Bu mezheplerin bir kısmı günümüze kadar nesilden nesile aktarılarak ve yaşayarak gelmiş, bir kısmı da zamanla yok olmuştur. Şam bölgesinde uzunca bir süre yaşadıktan sonra tabisi kalmayıp zamanla yok olan mezheplerden birisi de Evzâî mezhebidir. İmam Evzâînin Aile Hukukuna Dair İctihâdları adlı bu çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde İmam Evzâînin yaşadığı dönemin siyasi-ilmi durumu, biyografisi, eserleri ve mezhebi genel hatlarıyla ele alınmış, birinci ve ikinci bölümde ise aile hukukuna dair ictihâdları ve delillerine yer verilmiş, yer yer İmam Evzâînin usul anlayışı aktarılmaya çalışılmıştır. İmam Evzâînin görüşleri ortaya konulurken mukareneli fıkıh kitapları ve hilaf kitapları ile hadis şerhleri ve tefsir kaynaklarından istifade edilmiştir. Bugün tabileri kalmasa da geçmişte islam ümmeti nezdinde itibar gören ve kendisiyle amel edilen mezheplerin görüşlerinin bilinmesi değişen ve gelişen günümüz dünyasının problemlerinin çözümünde önem arz etmektedir. İmam Evzâî ve müntesibi kalmamış diğer mezheplerin imamlarının ortaya koyduğu görüş ve fetvaları fıkıh mirasımızın zenginliğini gösteren ve gerektiği takdirde başvurulabilecek büyük bir birikim olarak karşımızda durmaktadır.
Özet (Çeviri)
The ages from the begining of the second century till the mid-fourth century of hijra is an important period of time in the birth and development of four madhabs, which are the prominent schoolsof Islamic law. Not only the four madhabs but also other fiqh madhabs emerged during this priod. While some of them have survived to date by being conveyed genaration to generation, the others disappeared in the course of time. One of the madhabs which could not live on is Awzaiis madhab, vanished after the existence of long-time period since it had no followers to support. This study, titled Imam Awzais Judıcıal Precedents On Family Law, is divided into three sections. The first one, introduction, provides a general overview on Imam Awzais life, biography, works, his madhab which is called with his name, political situation and the developments in Islamic sciences of his time. The second and third focuses in detail on his judicial precedents on family law and their basis of fiqh and gives on occasion brief insights into his method of usul al-fiqh. To introduce Imam Awzais opinions, it is referred to the books of comparative fiqh, namely al-khilaf and al-fiqh al-muqaran, shuruh al-hadith (hadith commentaries) and tafsiir (Quranic commentary). Even though they have no followers today, it is of great importance to be properly informed on the principle of the madhabs which were followed and esteemed and whose principles were practiced in the past to make solutions for the problems of changing and devoloping modern World. The judicial opinions of Imam Awzai and other imams, whose madhabs have no followers, are invaluable sources to be referred when necessary besides manifestation of cultural richness of Islamic legal heritage.