Hilmi Yavuz'da modernleşme ve din
Modernization and religion in Hilmi Yavuz
- Tez No: 344923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez, günümüz Türk düşüncesi üzerine önemli katkıları olan Hilmi Yavuzun modernleşme ve dinle ilgili görüş, düşünce ve bu alana yapmış olduğu katkıları belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın Türkiye bağlamında ilgilendiği alan, modernleşmenin, Türkiyede nasıl anlaşıldığını ve Türk modernleşmesinin nasıl bir seyir izlediğini ve ne gibi sonuçlara yol açtığını ayrıntılarıyla ortaya koymaktır. Diğer taraftan Hilmi Yavuzun genel olarak dinle özel olarak ise İslam diniyle ilgili kendi anlayışı etrafında şekillenen din anlayışını objektif bir gözle belirlemek ve ayrıca Türkiye?de insanların dine bakışı, yaşadığı hayatta dinin yeri bu çalışmanın kapsamındadır. Çalışmada modernleşme sürecinde insanlığın yaşadığı sıkıntıların ve modern dünyada dinin yerinin çözümlemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine Hilmi YAVUZs views and ideas on modernization and religion and the contributions in this field made by him who has great contributions on Turkish thought. The area of the work about Turkey puts forth in detail how the modernization is understood and how the Turkish modernization follows a way and what kinds of results it has caused. On the other side, to objectively determine Hilmi Yavuzs understanding of religion which is formed around his own understanding related with religion as a general and Islam as a special and also peoples view to religion, place of the religion in their lives are in the scope of this work. In the work, the analysis of the hardships which people lived in the modernization process and the analysis of the place of the religion in modern world.