Örgütsel ortamda algılanan güven düzeyinin sinizm üzerindeki rolü: Atatürk Üniversitesi idari personeli üzerinde bir araştırma
The role of trust level perceived in organizational environment on cynicism: A research on administrative staff of Ataturk University
  1. Tez No: 344925
  2. Yazar: MERVE SEDA KARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATILHAN NAKTİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı; örgütsel ortamda algılanan güven ile sinizm arasındaki ilişkinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Çalışma, kavramsal çerçeve ve uygulama olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Kavramsal çerçeve kısmında, literatür araştırması yapılarak örgütsel güven ve sinizm kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında, Atatürk Üniversitesi?nin merkez yerleşkesinde bulunan fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında görevli 301 idari personele yüz yüze görüşme yöntemi ile anket uygulanmıştır. Yapılan araştırmada elde edilen sonuçlar, çalışanların örgüte ve yöneticiye duydukları güven düzeyinin, duyuşsal, bilişsel ve davranışsal sinizm üzerinde etkili olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on analyzing the relationship of trust perceived in an organizational environment and cynicism. The study is composed of two parts: conceptual framework and application. In conceptual framework part, it is aimed to explain the concepts of organizational trust and cynicism. In application part of the study, a survey has been conducted with face-to-face interview method on 301 administrative staff employed in faculties, high schools and vocational colleges on the campus of Ataturk University. Study results tend to show an impact of the level of trust on organization and administrator over affective, cognitive, behavioral cynicism.