Türkiye'nin kış olimpiyatlarına muhtemel adaylığının değerlendirilmesi(Erzurum örneği)
Evaluation of Turkey's possible candidateship for the winter olympic games (A case study of Erzurum)
  1. Tez No: 344937
  2. Yazar: YEŞİM SONGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURSUN KATKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, modern olimpiyatları organizasyonel açıdan değerlendirmek, mali açıdan analizlerini yapmak ve tesisler bakımından değerlendirmesini yaparak ülkemizde yapılacak bir Olimpiyat için gerekli somut veriler elde etmektir. Bu bağlamda 2000 yılından buyana düzenlenen Yaz ve Kış Olimpiyatları çalışmaya dâhil edilmiştir. Bu Olimpiyatların yapılabilmesi için gerekli tesisler ve finans kaynaklarının değerlendirilmesi yapılarak Türkiyede yapılacak bir Olimpiyatın ülke ekonomisine getirileri veya götürüleri proaktif bir yaklaşımla tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda Yaz Olimpiyatlarını düzenleme maliyetlerinden çok daha az maliyetlerle Kış Olimpiyatının yapılabileceği ve adaylık sürecinde düzenleme hakkını ülkemize verilmesinin daha kolay olabileceği sonuçlarına varılmıştır. Gerekli alt yapı çalışmaları, tesis yapılanmaları ve yatırım eksiklikleri giderilse de Yaz Olimpiyatlarının maddi boyutunun çok fazla olduğu görülmektedir. Araştırmalarda Kış Olimpiyatlarının daha düşük miktarlarda ve daha az sayıda tesislerle yapılabileceği görülmüştür. Erzurum Universiade?a ev sahipliği yaptığı için çoğu tesisinin hazır olduğu görülmektedir. Gerekli alt yapı çalışmaları ile beraber Erzurum?un Kış Olimpiyatları adaylık sürecinin olumlu sonuçlanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to gather data required for a possible Olympiads to be held in our country by assessing modern Olympics in terms of organization, making financial analyses, and carrying out assessments in terms of facilities. Regarding this, Summer and Winter Olympic Games organized since 2000 were included in this study. Through assessing the required facilities and financial sources for these Olympic Games, contributions and the disadvantages of a possible Olympiad in Turkey for the country?s economy were tried to be determined with a proactive approach. As a result of this study, it was found out that it is possible to organize Winter Olympic Games with a much lower cost than Summer Olympic Games and it might be easier for our country to get the right to host in the nomination process. It was noted that Summer Olympic Games has a high cost even though required infrastructure works, facility constructions, and investment problems are solved. It was pointed out in studies that it is possible to organize Winter Olympic Games with less facilities and a lower cost. It can be observed that since Erzurum it hosted Universiad, many facilities are already present. Therefore, it was concluded that with the completion of required infrastructure works, Erzurum?s nomination for the Winter Olympic Games might end positively.