Örgüt kültürü ve insan kaynakları yönetimi arasındaki ilişki: Kamu ve özel sektör bankacılığında bir uygulama
The association between the organizational culture and human resources: An application in public and private sector banking
  1. Tez No: 344936
  2. Yazar: CİHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Örgüt kültürü farklı uzmanlık alanlarına bağlı araştırmacılar arasında ortak çalışılan bir konudur. 1980?li yıllardan itibaren literatürde İşletme Bilimi alanında en çok incelenen konular arasında yer almıştır. Bir örgütte işlerin yapılış biçimi, paylaşılan değerler, inançlar, gelenekler anlamına gelen örgüt kültürü, aynı zamanda çalışanlar arası bağlılığı ve güven duygusunu oluşturması sebebiyle işletme açısından en önemli faktördür. Personel yönetiminin devamı sayılan İnsan Kaynakları Yönetiminin tarihsel gelişimi incelendiğinde, Örgüt Kültürüne paralel olarak 1980li yıllarda ortaya çıktığı gözüksede, bu gelişim insanlık dünyasının ilk çağlarına kadar gitmektedir. İnsan Kaynakları Yönetiminin kronolojisi Neolitik çağla başlayıp, tarım toplumu, sanayi devrimi, personel yönetimi gibi uzunca bir süreçten geçerek bugünkü konumuna gelmiştir. Örgütün amaç ve hedeflerine başarılı olarak ulaşmasını sağlayan İnsan Kaynakları Yönetimi, işe alma, performans değerlendirme, eğitim ve geliştirme, planlama, ödüllendirme ve işten ayırmaya kadar birçok işlevden oluşmaktadır. İnsan Kaynakları Yönetimi ve Örgüt Kültürü arası ilişki ise kültürün, örgütün en değerli varlığı olan insana özgü olmasından kaynaklanmaktadır. Literatürde İnsan Kaynakları Yönetimi ve Örgüt Kültürü arası ilişki pek fazla tanımlanmamış ve araştırılmamıştır. Bu çalışmanın ana amacı, Örgüt Kültürü ile İnsan Kaynakları Yönetimi işlevleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Organizational Culture is a commonly studied subject which is studied by researchers from different areas of specialization. It has been one of the most commonly researched subjects in Business Science since 1980 when it first appeared in literature. With a meaning of the way how the things work and of shared beliefs and customs in an organization, Organizational Culture is also an important factor in business because it arouses the feeling of confidence and commitment among employees. When the historical development of Human Resources Management which is considered to be the continuation of Staff Management, it may seem that this revolution came to the front in the 1980s in parallel with Organizational Culture, however it dates back to the early years of humanity. Management Chronology started in the Neolithic Age and has gained its present status undergoing a long process from agricultural society to industrial revolution and Staff Management. Enabling the organization to achieve its goals and targets successfully, Human Resources Management contains a number of functions such as selecting, performance evaluation, training and developing, planning rewarding, and replacement. The relationship between Human Resources Management and Organizational culture stems from its peculiarity to humanity which is the most precious asset of an organization. The relationship between Human Resources Management and Organizational Culture in literature has not been defined and studied a lot. Thus, the main aim of this study is to examine the relationship between Organizational Culture and Human Resources Management functions.