A comparative register analysis of the language of cooking used in Turkish recipes
Türkçe yemek tariflerinde kullanılan dilin karşılaştırmalı kesit analizi
- Tez No: 344938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE YARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Söylem çözümlemesi sözlü ve yazılı dil kullanımının betimlenmesi ve çözümlenmesi olarak tanımlanabilir (Paltridge, 2008, p. 3). Söylem çözümlemesinde farklı yaklaşımlar bulunmaktadır. Dil kullanımını incelemeye yönelik olan bu yaklaşımlardan biri de kesit çözümlemesidir. Kesit çözümlemesi hem nitel hem de nicel teknikleri kullanır. Kesit çalışmaları belirli durumlarda ortaya çıkan farklı dil kesitlerinin dilsel ve durumsal özelliklerini tanımlamayı amaçlamaktadır (Biber and Conrad, 2009). Bu master tezi Türkçe yemek tariflerinin çok boyutlu, tek kesitli çözümlemesi olarak da tanımlanabilir. Çalışmanın amaçları 1) Türkçe yemek tariflerinin sözcüksel- dilbilgisel ve söylem özelliklerini betimlemektir, 2) sözcüksel-dilbilgisel ve söylemsel farklılıkların olup olmadığını saptamaktır. Bu çalışmada iki Türk yazar tarafından 1974 ve 2011 yıllarında yazılmış olan iki yemek kitabında bulunan ve her bir kitabı temsilen sistematik seçilmiş 322 yemek tarifi incelenmiştir. Bu yemek kitaplarından seçilen tarifler ortalama 36.000 sözcükten oluşmaktadır. Araştırmada yöntem olarak Douglas Biber?ın (1988) çok boyutlu kesit inceleme yöntemi kullanılmaktadır. Bu yaklaşımda sözcüksel-dilbilgisel ve söylemsel özellikler incelenir. Söylemsel özellikleri betimlemek için sözcüksel-dilbilgisel özelliklerin sıklığı sayılır. Bu çalışma kapsamı içerisinde bilgi verici/etkileşimsel üretim boyutları, soyut/somut bilgi biçemi boyutları ve genel/duruma bağlı gönderim boyutları olmak üzere sadece üç boyut ve 16 dilbilgisel özellik ele alınmıştır. Bu çalışmanın bulguları Türkçe yemek tariflerinde kullanılan dilin bilgi verici, planlanmış, soyut biçemli ve genel gönderimli metin türü olduğunu göstermektedir. 1974 ve 2011 yıllarına ait Türkçe yemek tariflerinin söylemsel özelliklerinin değişmediği fakat sonucu etkilemeyen bazı sözcüksel ve dilbilgisel özelliklerin değiştiği ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra, sonuçlar Türkçe yemek tariflerinin belli dilbilimsel ve söylemsel özellikler taşıyan özel bir dil kesiti olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Discourse analysis is defined as the description and analysis of both spoken and written language use (Paltridge, 2008, p. 3). Discourse analysis itself has various approaches. One of these discoursal approaches to the analysis of language use is register analysis. Register analysis depends on both qualitative and quantitative analytical techniques. Register studies describe the situational and linguistic characteristics of particular registers (Biber and Conrad,2009 ).This study can be defined as a multidimensional, single register analysis of the Turkish cooking recipes. The aims of the study are (1) to describe the lexico-grammatical and discoursal features of the Turkish cooking recipes, (2) to find whether there are lexical-grammatical and discoursal differences in two individual years. In the study, 322 cooking recipes were investigated systematically taken from two cookery books written by two Turkish authors in 1974 and 2011. The cooking recipes selected from the two cookery books in the study consisted of approximately 36,000 words. For the purposes of analysis and comparison, this study adopts Douglas Biber?s (1988) multidimensional (MD) register analysis approach which is based on a computer corpus to identify text-based association patterns. In this approach, lexico-gramatical and discoursal features are analysed. The number of lexico-grammatical features is counted in order to determine the discoursal features. In this study only three dimensions, `informational versus interactional production?, `abstract versus non-abstract information style and `explicit versus situation-dependent reference, and 16 linguistic features are analysed. The findings of the study indicate that Turkish cooking recipes have planned and informative discourse, abstract style and explicit references. Also, the findings have revealed that the Turkish cooking recipes in 1974 and in 2011 have no difference in discoursal features but some of the lexical and grammatical features which do not affect the results have changed. In addition to these, the results have showed that Turkish cooking recipes have a special language with certain linguistic structures and/or register markers and discoursal features.