Türkiye'den yurtdışına yapılan doğrudan yabancı yatırımların büyüme ve yurtiçi yatırımlar üzerine etkisi
Effects of outward foregin direct investment of Turkey on ekonomic growth and domestic investment
- Tez No: 344943
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiyenin yurt dışına yaptığı doğrudan yabancı yatırımların ülkenin büyümesi ve yurt içi yatırımlar üzerine ne tür etkilerinin olduğunun analiz edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda, 1980-2011 yılları arasında dışa doğrudan yabancı yatırım, büyüme, yurt içi yatırımlar, yurt içi tasarruflar ve 24 Ocak 1980 kararları ile dışa açık politika izleyen ülkemiz için önemli bir değişken olan ihracat değişkenleri kullanılmıştır. Yurt dışına yapılan doğrudan yabancı yatırımların yatırımcı ülke ekonomisine etkileri konusunda çok fazla bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çalışma Türkiye açısından uygulamalı ilk çalışma niteliğindedir. Çalışmada değişkenlerin her biri için birim kök testleri uygulanmış, testlerin sonucuna göre eş bütünleşme analizi için sınır testi yaklaşımının kullanılmasına karar verilmiştir. Son olarak değişkenlerin kısa ve uzun dönem ilişkileri de ARDL yaklaşımı ile analiz edilmiştir. Tahmin sonuçlarına göre yurt dışına yapılan Doğrudan yabancı yatırımların büyümeyi kısa dönemde olumlu etkilediği, uzun dönemde herhangi bir etkisinin olmadığı; yatırımları ise kısa ve uzun dönemde olumlu etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Main objective of the present study is to analyse the effects of foreign direct investments of Turkey on economic growth and domestic investment. With this aim, following variables were used in the study; direct outside investment, growth, domestic investment, domestic savings and export rates between 1980 and 2011, which is an important indicator for the country following an outward policy after 24th January decisions in 1980. There are inefficient numbers of studies related to the effects of direct investments by a country in foreign countries on investor country?s economic growth. Therefore, this study is the first empirical study for Turkey. Unit root test was applied on each variable and bound test approach was adopted for co-integration according to the results of the tests. Finally, short and long term relationships of variables were analysed using ARDL approach. From the estimations, it was found that foreign direct investment from Turkey affected positively the economic growth of Turkey, however, it does not have any long term effects while showing favourable effects on investments in both short and long terms.