Leylâ Hanım Divanı'nın dinî ve tasavvufî açıdan tahlili
Assessment of Leyla Hanım's Divan from religious and mystical aspects
  1. Tez No: 344952
  2. Yazar: GÜLCAN ABBASOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Leylâ Hanım, XIX. yüzyılda yaşamış olup, müstakil bir divanı bulunan önemli kadın şairlerimizden biridir. Çalışmamızda, bu şairimizin divanı dinî ve tasavvufî açıdan ele alınarak, şiirlerde dinî ve tasavvufî kavramların nasıl işlendiği örnekler üzerinde gösterilerek tahliline gayret edilmiştir. Çalışma, bir giriş ve iki bölüm halinde düzenlenmiştir. Giriş bölümünde Leylâ Hanım'ın hayatı ve divanı hakkında elde edilen malûmâta kısaca yer verilmiştir. Birinci bölümde Leylâ Hanımın divanındaki İslâmî ve diğer mefhumlarla ilgili unsurlar irdelenerek şairimizin bu tabirlere nasıl yer verdiği ifade edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde Leylâ Hanım'ın divanından yola çıkılarak onun tasavvufu nasıl algıladığı ve şiirlerinde tasavvufî kavramları nasıl sembolleştirdiği gösterilmeye çalışılmıştır. Ayrıca şairimizin, divanında yer verdiği bazı tasavvufî şahsiyetlere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Leyla Hanım owning an independent court is one of the important women poets of 19th Century. In our study, divan of Leyla Hanım was asssessed regarding the religious and mystical concepts. The efforts were made on investigating how these religious and mystical concepts are processed through examples. The study was organized in an introduction and two chapters. In the introduction part, information about Leyla Hanım's life and her divan were explained briefly. In the first chapter, the elements about Islam and other concepts in Leylâ Hanım's divan were examined. Furthermore, it was tried to be defined how the poet discusses these elements. In the second part of the study, her perception of sufism and how she symbolized the mystical concepts in her poems are presented. Some mystical personalities that Leyla Hanım referred in her divan are also mentioned in this study.