Hamdullah Hamdî'nin hayatı, eserleri ve tasavvuf anlayışı
Hamdullah Hamdî's is life, works and sufistic understanding
- Tez No: 910229
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT ÖNGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
XV. yüzyıl mutasavvıf şairlerinden Hamdullah Hamdî'nin eski Anadolu Türkçesi ile yazdığı Tuhfetü'l-Uşşâk, Leyla vü Mecnûn, Yusuf u Züleyhâ, Divan, Ahmediyye ve Kıyafetnâme adlı eserleri daha önce edebiyat alanında yapılan akademik çalışmalarla günümüz Türkçesine aktarılmaya çalışılmıştır. Ancak eserleri tasavvufi boyutuyla ele alan bir çalışma yapılmamıştır. Hamdullah Hamdî, çocukluğundan itibaren zengin bir ilim ve kültür ortamında yetişmiştir. Döneminin tefsir, hadis, fıkıh gibi dini ilimlere dair önemli kitapları okumuş ve güçlü bir edebi kültüre hakîm olmuştur. Aynı zamanda, mûsikî dâhil olmak üzere devrinin tüm zâhirî ilimlerini de öğrenmiştir. İçinde doğup büyüdüğü aile ortamının kültür düzeyi mânevî gelişimini yüksek seviyede etkilemiştir. Hususen babası Akşemseddin'in ve daha sonra hocası ve şeyhi olan İbrahim Tennûrî'nin büyük rolü olmuştur. Bu bağlamda Hamdullah Hamdî'nin bilgi birikimi, mânevî eğitimi ve sosyal durumu, eserlerinde yansıttığı tasavvufî değerler açısından büyük önem taşır. Bu tezin amacı Hamdullah Hamdî'nin eserlerindeki tasavvufî ana temaları ortaya çıkararak tasavvuf anlayışını ve bu anlayışın mânevî yolculuğuna olan yansımalarını incelemektir. Edebiyat alanında yapılan çalışmlardan da istifade edilerek eserlerde geçen tasavvufi kavramlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
15th century Sufi poet Hamdullah Hamdî's Tuhfetü'l-Uşşâk, Leyla vü Mecnûn, Yusuf u Züleyhâ, Divan, Ahmediyye and Kıyafetnâme, written in Old Anatolian Turkish, have been tried to be translated into modern Turkish by academic studies in the field of literature. However, there has not been a study that deals with the Sufi dimension of these works. Hamdullah Hamdî grew up in a rich scholarly and cultural environment since his childhood. He read important books on religious sciences such as tafsir, hadith and fiqh of his time and mastered a strong literary culture. At the same time, he also learned all of the exoteric (zâhirî) knowledge of his time, including music. The cultural level of the family environment in which he was born and raised had a high impact on his spiritual development. Especially his father Akşemseddin and İbrahim Tennûrî, who later became his teacher and sheikh, played a great role . In this context, Hamdullah Hamdî's knowledge, spiritual education and social status are of great importance in terms of the Sufi values reflected in his works. The aim of this thesis is to reveal the main Sufi themes in Hamdullah Hamdî's works and to examine his understanding of Sufism and its reflections on his spiritual journey. Sufi concepts in the works were identified by making use of the studies conducted in the field of literature.