Hz. peygamber'in çocukları
Sons and daughters of the prophet
- Tez No: 344951
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AĞIRMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Hz. Muhammed'in öz ve üvey çocuklarının tespit edilerek, biyografilerine dair bilgi verilip onların İslâm Tarihindeki yerini ortaya koymayı amaçlayan bu çalışmada öncelikle çocuklara dair sayı, sıra, isim, cinsiyet problemleri ve bilgi kıtlığı gibi problemler üzerinde durulmuştur. Daha sonra ise tespit edilen çocukları hakkında kaynaklarda yer alan bilgiler değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler neticesinde bilgi azlığının nedeninin tarih yazıcılığıyla alakalı bir takım problemlerden kaynaklandığı, Hz. Peygamber'in Hz. Hatice'den altı, Mâriyeden bir çocuğu bulunmasından dolayı öz çocukların toplam sayısının yedi olduğu kanaatine ulaşılmıştır. Bu çocukların sırası ise Kâsım, Zeyneb, Ümmü Gülsüm, Rukıyye, Fâtıma ve Abdullah şeklinde kabul edilebileceği ve erkek çocuklarının isim probleminin kaynağının, Abdullah ve Kâsım'a daha sonradan yapılan isimlendirmeler olabileceği anlaşılmıştır. Hz. Haticenin Ebû Hâle?den dünyaya gelen çocuğunun cinsiyeti hususundaki farklı rivâyetler değerlendirildiğinde bu çocuğun cinsiyetinin erkek olma ihtimalinin daha kuvvetli olduğu görülmüştür. Eşlerinden Hz. Hatice, Sevde, Ümmü Seleme ve Ümmü Habibe dışındakilerin ilk eşlerinden çocukları bulunmamakla birlikte Hz. Peygamberin Ümmü Seleme ve Ümmü Habibenin çocuklarıyla alakalı anılarının mevcudiyeti sebebiyle onların çocuklarının Resûlullahın evinde kaldıkları, Hz. Hatice ve Hz. Sevdenin ilk eşlerinden dünyaya gelen çocuklarının baba tarafı akrabalarınca himaye edildikleri ve annelerini sadece ziyarete geldikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
First of all, lack of information and problems about number, order, name and gender of children has been emphasized in this research aiming to putting forward the importance of the prophet?s children in Islam History by giving information about their biographies after determining the prophet?s biological and step children. Then, information about these children in resources has been evaluated. As a result of these evaluations, it has been concluded that lack of information causes from a number of problems related to historiography and Mohammad has six children from Hz. Hatice and one child from Mariye. It has been understood that the order of these children can be accepted as Kâsım, Zeyneb, Ümmü Gülsüm, Rukıyye, Fâtıma and Abdullah and the name problem about sons may result from naming and imputations about Abdullah and Kâsım. It has been considered that Hz. Hatice?s child from Ebû Hâle is likely to be a son when different rumors about this issue are analyzed. It can be remarked that any of his wives except Hz. Hatice, Sevde, Ümmü Seleme ve Ümmü Habibe had no children from their first husbands but they stayed in the Prophet?s home as they had memories related to children of Ümmü Seleme and Ümmü Habibe. It can also be said that Hz. Hatice and Hz. Sevde?s children from their first husbands were protected by relatives of their fathers and they only visited their mothers.