Yabancı portföy yatırımlarının Borsa İstanbul'a etkisi
The effect of foreign portfolio investments on İstanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 344963
  2. Yazar: MUHAMMET ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda finans alanında yaşanan gelişmeler sonucunda yabancı sermaye hareketleri en çok incelenen konulardan birisi haline gelmiştir. Yabancı sermaye hareketleri iki şekilde gerçekleşmektedir. Birincisi doğrudan yabancı yatırımlar, ikincisi ise yabancı portföy yatırımlarıdır. 1980?lerde gelişmeye başlayan yabancı portföy hareketleri günümüzde piyasaları etkileyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, yabancı portföy yatırımlarının Borsa İstanbul?a etkisini ortaya koymaktır. 1997:02 ve 2013:04 dönemine ait aylık BİST 100, BIST TUM, BIST piyasa değeri, işlem hacmi ve yabancı portföy alış, satış, net alış ve işlem hacmi verileri kullanılarak; eşbütünleşme, hata düzeltme ve granger nedensellik analizleri yapılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre; yabancı portföy yatırımları ile BIST 100, BIST TUM, BIST işlem hacmi ve piyasa değeri arasında uzun dönemli ilişki (eşbütünleşme ilişkisi) olduğu görülmüştür. Eşbütünleşme analizi sonrasında yapılan hata düzeltme modellerinin büyük çoğunluğunun çalıştığı görülmektedir. Nedensellik analizlerinin sonucuna göre ise yabancı portföy satış ve BIST işlem hacmi arasında ve yabancı portföy yatırımları işlem hacmi ile BIST 100 ve BIST TUM endeksleri arasında karşılıklı nedensellik bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, foreign capital flows has become one of the most studied topics as a result of developments in the field of finance. Foreign capital movements are carried out in two ways. First, foreign direct investments and the second is foreign portfolio investments. Foreign portfolio movements which have started in the 1980's, is one of the most important factors affecting the markets today. The aim of this study is to investigate the impact of foreign portfolio investments on Istanbul Stock Exchange. Cointegration, Error correction and Granger causality analyzes are applied by using the monthly data of BIST 100, BIST TUM, BIST market value, trading volume and buying and selling foreign portfolio and net buying and trading volume for the period between 1997:02 and 2013:04. According to the results of the study; there is a long term relationship (cointegration relationship) between foreign portfolio investment and BIST 100, BIST TUM, BIST trading volume, number of transactions. It can be seen that the vast majority of error correction models which were applied after cointegration analysis, are meaningful. According to the results of the causality analysis there is a reciprocal causality between foreign portfolio sales and BIST trading volume and also reciprocal causality can be seen between foreign portfolio investment trading volume and BIST 100 and BIST TUM.