KOBİ TFRS'ye göre finansal tabloların değerlendirilmesi ve bağımsız denetimi
Evaluation and independent audit of financial tables according to SME TFRS
  1. Tez No: 344962
  2. Yazar: MEDET İĞDE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN BERNA İPEKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çeşitli ülkelerde uygulanan muhasebe standartlarındaki farklılıklar, finansal bilginin karşılaştırılmasını zorlaştırmakta, fon toplanması sürecinde engel oluşturmakta, uluslararası işletme alım-satımı ve birleşmelerinde zorluklar yaşanmasına neden olmaktadır. Bu sorunların ortadan kaldırılması, farklı standartların uyumlu hale getirilmesi ve tüm ülkelerde aynı muhasebe standartlarının uygulanmasını sağlamak amacıyla Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu (IASB) tarafından Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) ve buna paralel olarak Türkiye'de de Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu (TMSK) tarafından Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS) yayınlanmaktadır. UFRS/TFRS'lerin karmaşık ve zor anlaşılması nedeniyle finansal tablolarını değerlendirmede zorlanan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme (KOBİ)'ler için KOBİ UFRS, Türkiye'de ise buna paralel olarak KOBİ TFRS'ler yayınlanmaktadır. Çalışmamızın amacı; Türkiye'de KOBİ'lerin finansal tablolarını değerlendirirken hangi muhasebe standartlarını uygulayacaklarını ve hazırladıkları finansal tabloların bağımsız denetime tabi olup olmayacağını ele almaktır. Ayrıca anket çalışması ile KOBİ TFRS'nin muhasebe meslek mensupları tarafından algılanışı ve meslek mensuplarının KOBİ'lerdeki bağımsız denetime etkileri açıklanmaya çalışılmaktadır. Araştırma sonucunda, muhasebe meslek mensuplarının KOBİ TFRS ile ilgili algılarında kararsız oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca meslek mensuplarının KOBİ'lerdeki Bağımsız Denetimi etkiledikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Differences of accounting standards which apply in various countries, make difficult comparing of financial information, pose an obstacle in the process of fund-raising, cause some intricacies related purchase-sale and integration of business. In order to resolve of these problems, accord of different standards and apply of same accounting standards in all countries, International Financial Reporting Standards (IFRS) are published by International Accounting Standards Board (IASB) and concordantly Turkish Financial Reporting Standards (TFRS) by Turkish Accounting Standards Board (TMSK) in Turkey. By the reason of being complex and unclear of IFRS/TFRS, SME IFRS are published for Small and Medium Enterprises (SME) which have difficulty in evaluation of financial statements. Concordantly SME TFRS are published in Turkey. Aim of our study is to research which accounting standards SME will apply, when they evaluate their financial statements and the financial statements that prepared will be subject to independent audit or not. Also, we currently try to explain practicability of SME TFRS perception of accounting occupation members and SME TFRS?s effects on independent audit by way of the questionnaire study. As the result of this study, it located that accounting occupation members are undecided about their perception of SME TFRS. Also we got results that occupation members impress SME independent audit.