Kentli ön ergen (12-14 yaş) öğrencilerin ebeveynleri ile zıtlaşma/çatışma nedenleri üzerine bir araştırma
A research, on the reasons of confrontation/conflict between urban pre-adolescent (12-14 years) students and their parents
  1. Tez No: 344970
  2. Yazar: İSRAFİL GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLAY ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyoloji, Education and Training, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada, Kentli Ön Ergen (12-14 yaş) Öğrencilerin Ebeveynleri ile Zıtlaşma/Çatışma nedenlerinin saptanması amaçlanmıştır. Ankara ili Çankaya ilçesinden bir ilköğretim okulu (Maya Koleji) seçilerek; bu okulun 8. sınıflarında öğrenim gören öğrencilerine anket uygulanmış ve bazıları ile görüşme yapılmıştır. Literatür taramaları sonucunda; ön ergenlerin ebeveynlerine karşı umursamaz olmadıklarını, hala onların desteğine ihtiyaç duyduklarını, ancak kendi kişilik/benlik inşasına önem verdiklerini ve özerk davranabilme isteğinde oldukları saptanmış olup ön ergenlerle yapılan görüşmeler bu durumu doğrulayıcı yöndedir. Bunun yanı sıra, ebeveynlerin çocukluğunda uyguladıkları iletişim ve bakım tekniklerini, onların iyi olması adına ağırlıklı olarak sürdükleri gözlenmiştir. Ön ergen öğrenciler; her davranış, tutum, giyim-kuşamlarına, yemek alışkanlıklarına, arkadaş seçimine ebeveynlerinin dahil olmasını istemedikleri görülmüştür. Araştırma sonuçlarından, zıtlaşma ve çatışmaların altındaki ana faktörün karşılıklı olarak birbirlerini anlama? yönünde yeterince çaba sarf edilmediği, her iki tarafın da olaylara kendi penceresinden, bireysellik çerçevesinde baktıkları sonucuna varılmıştır. Yapılan görüşmelerde, anne-babalar çocuklarının kendileri için çok değerli olduğunu, yaptıklarını onların iyiliği adına yaptıklarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed the causes of the urban pre- adolescents (12-14 years old) students' confrontation/conflict with their parents. selecting a primary school from Ankara citys Çankaya district of the town; the sample group which is taken from attending students through random sample method have been applied questionnaire and interview technique. When the data were analyzed, It was found that pre-adolescents dont care their parents, is not true, they still need their support, but they are sensitive to construction of their self/personality and they are willing to behave as autonomy. In addition, It has been observed that parents continue to implement child care and communication techniques as before, on behalf of their well being. It has been seen that pre-adolescent students do not want their parents to intervene for all of their behaviors, attitudes, dressing, food habits, choice of friends. From research results it has been concluded that the main factor in the bottom of confrontation and conflict is; mutually they dont make enough effort to