Kıbrıs Türk halk kültüründe gölge tiyatrosu bağlamında icra ve seyirci
- Tez No: 344976
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKUL ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İlke SUSUZLU, (2013) Kıbrıs Türk Halk Kültüründe Gölge Tiyatrosu Bağlamında İcra ve Seyirci başlıklı Performans Teori noktasında bir çalışma, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2013. Karagöz, Osmanlı?dan Kıbrıs?a taşınan ve Kıbrıs?ta belli bir süre sonra kendi ağzıyla ve yarattığı karakterleriyle özgün bir hal alan geleneksel bir tiyatro türüdür. Suretlerin perdeye yansımasıyla oynatılan Karagöz uzunca bir süre Kıbrıs insanının hayatına renk katmıştır; ne yazık ki günümüzde Karagöz geleneğinden çok fazla söz edemeyiz. İşte bu noktadan hareketle seyirci ile Karagözcü arasında oynanan bu oyunun geçmişten günümüze aldığı hali ve icra sırasında meydana gelen değişimlerini araştırdık.
Özet (Çeviri)
İlke SUSUZLU, (2013) A Study on Performance and Audience of Karagöz in Traditional Cyprus Turkish Theatre in Perspective of Perfoırmance Theory, Master Thesis, Ankara, 2013. Karagöz is a kind of traditional theatre type which was carried from Ottoman to Cyprus and had its own charteacteristic with its language and created characters. Karagöz which is performed by reflecting of apperances to act have entertained Cyprus people; on the other hand, it is not possible to mention on Karagöz tradition so far. At this point, it was aimerd in the research to examine changes occurred in its type coming from the past, and performance changes.