İran'da yaşayan Halaç Türklerinin sosyo-kültürel yapısı
The socio-cultural structur of Khalaj Turks living in İran
- Tez No: 344990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT GELEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
İranda Yaşayan Halaç Türklerinin Sosyo-Kültürel yapısı başlığı altında hazırlanmış olan bu tezde, Halaç Türk topluluğunun günümüzde toplumsal ve kültürel yapısı araştırılmıştır. Tezde Halaç Türklerinin tarihleri ile ilgili, geçmişte ve günümüzde yaşadıkları coğrafya ve günümüzde nüfus yapıları hakkında bilgiler verilmiştir. Nitel araştırma yöntemi kullanarak veri toplanmış olan bu tezde, Halaç Türklerinin aile, ekonomi, din ve eğitim kurumları sahada gözlem ve görüşme teknikleri ile araştırılıp ve bilgiler elde edinilmiştir. Ayrıca Halaç Türklerinin kültürel ve kimlik sorunları da incelenmiştir. Halaç Türk kültürü, bölgede bulunan diğer topluluklarla, özellikle Azerbaycan Türkleri ve Farslarla sıkı bir kültürel etkileşimdedir. Bu kültürel etkileşim sonucunda Halaç Türk kültürünün bugünkü durumu tespit edilmiştir. Ayrıca, işlevselcilik, yapısalcılık ve yapısal işlevselci yaklaşımları çerçevesinde yapılan bu araştırmada, Halaç Türklerinin maruz kaldıkları Fars asimilasyonunun (Farslaştırma) özelliği ve bu asimilasyonun Halaç Türkleri üzerinde nasıl işlediği ve günümüzde hangi sonuçlara geldiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis that was prepared under the title of ' The Socio-Cultural Structure of Khalaj Turks living in Iran'', the social and cultural structure of Khalaj Turkish community in present was investigated. In the thesis, the information about Khalaj Turkish history, their geography in past and present and their population structure were given. In this thesis where the qualitative research method used and data was collected, some information about the family, economy, religion and educational institutions of Khalaj Turks were obtained and these were explored by the techniques of observation and interview. In addition, the cultural and identity issues of Khalaj Turks were also examined. Khalaj Turkish culture interacts with other communities in the region, especially with Azerbaijani Turks and Persians. As a result of this cultural interaction, the current status of Khalaj Turkish culture has been determined. Also, the feature of Persian assimilation of Khalaj Turks that were exposed to and how it works on Khalaj Turks and how it has resulted in nowadays were examined in this study that was made in the framework of functionalism, structuralism and structural-functionalist approach.