Etnik ve dini kimliklerle etkileşim içinde sınıf kimliği ve bilinci: Sakarya'da temizlik işçileri örneği
The class identitiy and consciousness interacted with ethnic and religious identities: The case of cleanup workers in Sakarya
- Tez No: 344994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKERİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, son dönemde 'sınıf' kavramı üzerine olan gündeme gelen bireyin sınıf kimliği ve toplumsal kimlikleri arasındaki etkileşimi ortaya çıkarmak ve anlamaya çalışmaktır. Bu amaçla; çalışmada, taşeron işçilerin sınıf konumlarından doğan bilinci ve sınıf kimliği ile diğer toplumsal kimlikler arasındaki ilişkiler incelenmeye çalışılmaktadır. Çalışma, inşacı bir bakış açısına sahip olan ampirik bir araştırmadır. Araştırmanın ampirik verilerini 92 işçi ile yapılan mülakatlardan derlenen veriler oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda, işçilerin sınıf kimliği ile toplumsal kimlikleri arasında bulunan ilişkilerin toplumsal bağlama göre şekillendiği ve bu bağlama göre belirli kimliklerin ön plana çıktığı gözlenmiştir. İşçilerin sahip olduğu sınıf bilincinin ise, kendisini üretim ilişkilerinden kaynaklanan bir bilinç biçimi olarak değil, statü farklılıklarından kaynaklanan bir bilinç biçimi olarak göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to disclose and understand the interaction between individuals? social and class identites which have been come into the question by the recent discussions about the concept of 'social classes'. For this purpose, this study tries to examine the interactions beetween subcontracted workers' class consciousness and their class identities which root in their class belongings and workers' other social identities. This study is an ampric study that has constructivist paradigm. Ampric data of the study conisist of interviews done with 92 subcontracted workers. At the end of the study, one can say that the relations between class identities and other social identities may be shaped by the social context. Moreover, one can say that specific identites may gain importance and stand out according to the social context, too. In addition, reader can easily recognize that the workers' class consciousness is a form of consciousness based on the differences in their social status contrary to production process.