Verimlilik analizi ve bir uygulama
Productivity analysis and an application
- Tez No: 345021
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT ÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İhtiyaçların sonsuz buna karşılık kaynakların kıt olması, kaynakların en etkin biçimde kullanılmasını gerektirmiştir. Kıt kaynaklarını verimli kullanamayan ülkeler kalkınmada geride kalmaktadır. Bu yüzden ülkenin kıt olan kaynaklarını en etkin biçimde kullanabilmenin yolu verimliliktir. Bu çalışmada tarihsel açıdan verimlilik ya da Toplam Faktör Verimlilik (TFV) kavramlarının ortaya çıkışı süreci ve bu süreçle ilgili teorilerin ağırlıklı olarak içsel büyüme çerçevesinde anlatıldığı bu çalışmada 1972-2007 dönemleri yıllık verileri kullanılarak Türkiye İmalat Sanayi Sektörü ve Tarım Sektörü için TFV düzeyleri dört farklı model kullanılarak EKK ile tahmin edilmiştir. Emek, sermaye ve gelir değişkenleri kullanılarak tahmin edilen TFV düzeylerinin büyüme üzerine etkisi incelenmiştir. Ayrıca TFV değerlerinin, sektörlerin büyüme oranlarıyla uyumlu oldukları korelasyon katsayılarıylada kanıtlanmıştır. Elde edilen VAR(Vector Autoregression) modelleri sayesinde her iki sektör için büyüme ve TFV artışları arasında etki-tepki analizi ve varyans ayrıştırma analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because demands are high and correspondingly, resources are scarce. Resources need to be used the most effective way. Countries that can not use scarce resources efficiently, are staying behind in development. Therefore, using scarce resources in the most effective way, insures productivity. In this study, first, the rise of the productivity (or total factor productivity- TFP) concept and theories related to this topic have been historically explained. Then, total factor productivity and the effects of total factor productivity on economic growth have been estimated for manufacturing industry and agriculture endustry in Turkey and using the data for the years between 1972-2007. TFP levels obtained with four different models using the Least Squares Error method. by using the labor, capital and income variables to obtain TFP estimates showed the effective on growth. Besides I proved that the TFP values was compatible with growth ratios of the sectors by using correlation coefficients. With obtained VAR models for both sectors, I did impulse-response analysis and variance decomposition analysis between TFP and growth.