Türkiye'de özelleştirmenin çalışanlara etkileri:PETKİM örneği
The effects of privatization on employees in Turkey the case of PETKİM
  1. Tez No: 345022
  2. Yazar: DERYA KORKMAZ KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
İkinci Dünya Savaşı ile sonuçlanan 1929 Dünya Ekonomik Bunalımından Keynesyen ekonomi politikaları ve sosyal devlet anlayışı ile çıkana kapitalizm, 1970'li yıllarda girdiği bunalımdan neoliberal politikalar ve küreselleşme ile çıkmaya çalışmaktadır. Kapitalizmin bu krizinin aşılmasında araç olarak sunulan özelleştirme olgusu ideolojik bir oğe olarak yeni yapılanmanın temeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de özelleştirmenin çalışanlara etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Özelleştirmenin çalışanlara etkileri Petkim örneği ile incelenmiştir. Özelleştirmenin Petkim'de çalışanlara etkilerinin görülebilmesi için Petkim işyerinde çalışan sendikalı işçilere, sendika işyeri temsilcilerine ve sendika yöneticilerine planlanmış açık uçulu sorular sorularak derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada öncelikle genel olarak özelleştirmenin teorik çerçevesi çizilmiş, özelleştirmenin çalışanlara etkileri yapılan ampirik çalışma ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The 1929 great economic depression which resulted in the Second World War was overcome through the Keynesian economic policies and the welfare state concept. Today, capitalism tries to deal with the depression started in 1970s by implementing the neoliberal policies and globalization. The phenomenon of the privatization presented as a tool to overcome the crisis of capitalism is seen as an ideological element as a base of restructuring. This work focuses on the effects of the privatization on workers in Turkey. It is analyzed through the Petkim case. The comprehensive meetings with the unionized workers, union representatives, union local branch executives at Petkim workplace to find out the effects of the privatization were arranged. In these meetings, open ended questions were directed to the meeting participants. First, the theoretical framework of the study is identified and then the effects of privatization on workers are presented with the help of empirical social research.