Reklamlarda hipnotik dil kullanımı
Use the hypnotic language in ads
  1. Tez No: 345067
  2. Yazar: AYŞE LEVENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ZEYNEP TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Hazırlanan bu çalışmada öncelikli olarak tıbbi olarak kullanılan hipnozun nasıl günlük hayatımıza adapte edildiği, psikanaliz uzmanlarının kullandığı dil kalıplarının filmler, şarkılar, kitaplar ve hatta masallardaki varlığı örneklerle ortaya konulmuştur. Ardından hipnotik öğeler teker teker ele alınarak incelenmiş ve nihayetinde reklamla ilişkileri vurgulanmıştır. Bu süreçte hipnotik öğeler sadece konuştuğumuz `dil? bazında ele alınmamış, bir bütün halinde; beden dili, renklerin gücü, ses tonunun önemi, duygular, duyular ve psikolojik, sosyal, kültürel faktörler nezninde detaylı bir çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this elaborately prepared study, first it can be seen from illustrated examples in what ways medical hypnosis is adapted into our daily lives and language patterns used by psychoanalysis experts do exist in movies, songs, books and even fairytales. Second, hypnotic elements are examined one by one and finally, their connection with ads is emphasized. In this process, hypnotic elements are not evaluated in the scope of ?language? we speak, but it is more of a detailed study regarding body language, power of colours, the importance of intonation, emotions, senses, psychological, social and cultural factors as a whole.