İslam-Osmanlı Hukukunda nafaka: İstanbul Bab mahkemesi örneği (1249-1253/1833-1837)
The nafqah in islamic-Ottoman Law: With special reference to the İstanbul bab court (1249-1253/1833-1837)
- Tez No: 345066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Tarih, Religion, Law, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İstanbul Bab Mahkemesinde 1833-1837 yılları arasında yazılan sekiz mahkeme defteri, dönemin fetvâ mecmuaları ve klasik fıkıh eserleri çerçevesinde hazırlanan bu çalışma, iki ana bölüm ihtivâ etmektedir: İslam hukukunda nafaka ve Osmanlı hukukunda nafaka. İlk bölümde nafaka konusu klasik fıkıh kitaplarından yararlanılarak kısaca anlatılmış ve ikinci bölümde Osmanlı uygulamasını görmek üzere, genellikle karı koca ilişkilerini kapsayan davalardan müteşekkil olan İstanbul Bab Mahkemesi'ndeki sicil kayıtları ve fetvâlar incelenmiştir. Bu araştırma sayesinde İslam hukukunun Osmanlı Devleti?nde uygulanış sahasına girerek teorik bilgilerin pratikte yansımaları olduğu ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work is based on eight court accounts recorded between 1833-1837 in Istanbul Bab Courts as well as fatwa collections of the era and classical Islamic law books. It consists of two chapters. In the first chapter, the application of nafqah in Islamic law is treated generally. In the second chapter, the records of Istanbul Bab courts, which are mostly about the cases between married couples, are investigated to observe the Ottoman practice regarding nafqah. By conducting a field investigation, the work has aimed to demonstrate that theoretical Islamic law was applied in Ottoman Empire.