Bir gamma spektrumunun piklerinin tanınmasını otomatik olarak yapan bilgisayar programı
An Otomated peak identification programme for assigments of gamma ray spectra
  1. Tez No: 34509
  2. Yazar: PELİN SARITEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN BOLCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
V. ÖZET Bu çalışmanın Giriş Bölümü' nde çalışmamızın amacı ve yaptığımız çalışma hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Materyal ve Metod bölümünde ise bu çalışmada kullanılan örnek' in ışınlanması sonucu elde edilen gamma ışınlarının madde ile etkileşimi, Nötron Aktivasyon Analizi, 14.6 MeV enerjili Nötronların Üretilmesi, Nötron Enerjisi ve Akısı anlatılmıştır. Ayrıca ışınlama sistemi, transfer sistemi, HPGe dedektörü, dedektörün zırhlanması, sayım sistemi bilgisayar kodu hakkında gerekli bilgiler verilmiştir. Metod kısmında ise deneyin yapılışı ve bu çalışmada hazırlanan bilgisayar programında analizin nasıl yapıldığı anlatılmıştır. Tezin bulgular bölümünde, bu çalışmada hazırlanan bilgisayar programında ışınlanan örnekten elde edilen gamma spektrumunun analizi sonucu elde edilen izotoplar verilmiştir. Tartışma ve sonuç bölümünde ise, yapılan analiz sonuçlarının Akyüz ve arkadaşlarının buldukları sonuçlarla uyumlu olduğu ve oluşturulan bilgisayar programının yararları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“An Otomated Peak Identification Programme For Assignments of Gamma Ray Spectra”. In the introduction chapter of this thesis some information and the aim of this study are given. In the Material and Methods chapter, the interaction of gamma ray produced by the irradiated sample, with the matter, Neutron activation analysis and some information about the production of 14.6 MeV neutrons, neutron energy and flux are given. In this section necessary information related to irradiation system, transfer system, HPGe dedektör, shielding of the dedektör, counting system and computer code are also given. In the methods section of this chapter, the experiment and analysis of the spectrum by using this programme are explaned. The third chapter of this thesis consists of findings. In this chapter the isotopes obtanied by analysis of the spectrum of the irradiated sample by the computer programme are given. In the Results and Discussion chapter, the results which is found to be in consistent with those of Akyiiz et.al, are given and the usefullness of the programme is discussed.