1972-1975 yılları arası momentenwerte değerlerinin irdelenmesi
The Examination of momentenwerte values between the years of 1972-1975
  1. Tez No: 34510
  2. Yazar: KIVANÇ KEKOVALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ ORBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yer Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
V. ÖZET. 1972-1975 Yıllan Arası Momentenwerte Değerlerinin İrdelenmesi Bu çalışmanın amacı 1972-1975 yılları arasındada Avrupa'nın 13 gözlemevine (Budkov, Dourbes, Furstenfeldbruck, Grocka, İstanbul Kandilli, Niemegk, Panagjuriste, Rude-Skov, Surlari, Tihany, Wingst, Wien-Koblen, Witteveen) ait momentenwerte değerlerinden faydalanılarak yermağnetik alan değişimlerinin saptanmasıdır. Sözü edilen momentenwerte değerleri her aya ait alan değişimlerinin en sakin olduğu 10 günün değerleridir. Çalışmanın ilk bölümünde yermağnetik alanın genel özellikleri hakkında bilgi verilerek, alanın FE, FD, FA, FDI ve FP bileşenleri üzerinde durulmuştur. Çalışmada öncelikle her gözlemevine ait 10 günlük değerlerin ortalaması alınarak aylık ortalama değerlere, aylık ortalama değerlerden yıllık ortalama değerlere ulaşılmıştır. İstanbul Kandilli gözlemevi (ISK) baz istasyon seçilerek her istasyona ait yıllık ortalama değerlerin Kandilli gözlemevinden olan farkları alınmıştır. Daha sonra bu veri takımlarına Ana Bileşenler Analizi uygulanarak alan bileşenlerinin birbirinden ayrılması sağlanmıştır. ABY 'nin uygulanışında giriş verisi olarak yıllık ortalama fark değerlerinden oluşturulan 1972- 1973, 1973-1974, 1974-1975 yıllarına ait veri takımlari kullanılmıştır. Analiz sonucunda elde edilmiş yeni veri takımlarından oluşturulan mağnetik anomali haritaları bölgenin tektonik yapısı ile ilişkilendirilerek yermağnetik alanın incelenen bölge üzerindeki değişimi değerlendirilmiştir. Sonuçta 1972-1975 yılları arasında incelenen haritaların hepsinde, Avrupa'nın önemli tektonik birliklerine karşılık gelen yerlerde konturların bu bölgelere yönelerek bir kapanım oluşturmaları o bölgelerdeki iletken yapıların varlığına dikkat çekmektedir. -34-
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Examination of Momentenwerte Values Between the Years of 1972- 1975 The aim of this study is to determine the variations of earth magnetic field through the momentenwerte values belonging to 13 European Observatories (Budkov, Dourbes, Furstenfeldbruck, Grocka, İstanbul Kandilli, Niemegk, Panagjuriste, Rude-Skov Surlari.Tihany, Wingst, Wien-Koblen and Wittewen) between the years 1972-1975. The momentenwerte values which we have mentioned above are the values of 10 days in which the monthly variations of the earth magnetic field during the each of those months is the calmest. In the first part of the study we have mentioned about the FE,FD,FA,FD, and FP compenents of the area by giving information about the general characteristics of the earth magnetic field. In the study, firstly, by taking the average of the 10 days values belonging to each observatory we have reached the monthly average values to the annual average values. By selecting the Kandilli Observatory ( ISK) as the base, the differences of the annual average values belonging to each observatory with the Kandilli Observatory have been taken. Then the seperation of the components has been obtained by applying Principal Components Analysis to these data group. In the application of the Principal Components Analysis, as the input data, the data group belonging to the years of 1972-1973, 1973-1974, 1974-1975, formed by the annual average difference values have been used. By making a correlation between the magnetic anomaly maps formed by the new data groups which were obtained as the result of the analysis and the tectonic structure of the area, the change of the earth magnetic field on the area analysed have been considered. At the final point, in all the maps analysed between the years 1972-1975, in places suitable for the important tectonic units, the forming of a closure of the contours by heading towards this aera, draws our attention to the existence of conductive structures in those areas. -35-