Tüketim kültürü ve küreselleşme bağlamında reklam görselinde mekân algısı
Space perception in advertising images in the contex of consumption culture and globalism
- Tez No: 345099
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Mekânın tarihi insanlığın tarihinden çok daha geriye uzanır, insanınsa mekânla ilişkisi ana rahminden başlar ve günümüz sanal iletişim mekânlarına dek sürer. Mekân ve zamanın tarihi, toplumsal yapı çözümlemelerinin karinesidir. Günümüzde mekânın geçirdiği değişim ve dönüşümler hegemon ideolojinin toplumsal yapı üzerindeki etkileşiminden beslenir ve devamında kendi refleksini oluşturur. Küresel boyutta egemen olan tüketim kültürü diğer popüler kültür öğeleri gibi günlük yaşamın normlarıyla birlikte mekânı da metalaştırmaktadır. Bu bağlamda çağımızda mekân, temelde tüketim dinamikleri üzerinden örgütlenmektedir. Metalaşan diğer kavramlar (idealler, kimlik, statü, mutluluk, başarı, eğlence, spor, güzellik, zeka, cinsellik, modernlik vb. ) gibi mekân da 21. yüzyıl çağdaş kapitalizminde reklamın amaç, içerik ve işleyişine yönelik çok zengin bir tesis alanı oluşturur. Mekân, diğer metalarda olduğu gibi, daha çok tüketiciye ulaşmak için reklam aracılığıyla doğallaştırılarak modern mit jargonu üzerinden anlamlandırılmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada hipotezimiz bağlamında tek bir ürün değil tüm bir yaşam tarzını reklam aracılığıyla paket halinde satan-sunan Rezidansların mitleştirilirken iddia ettikleri doğal olma argümanları sorgulanacaktır
Özet (Çeviri)
History of space goes much longer way back than of human being. The relation between human and space begins at venter and continues untill todays virtual communication spaces. History of space and time is an indicator of social structure analyses. Changes and transitions of space today are fed by effects of hegemon ideology on social structure and then it constitutes its own reflex. Globally dominating consumption culture, like other popular culture elements, commodifies space with daily life rules. Concordantly, in our age, space is organized on consumption dynamics. Just like other commoditised facts (ideals, identities, status, happiness, success, fun, sports, beauty, intelligence, sexuality, modernism etc.), space also sets off a very prosperous facility area for the aim, content and process of advertising in modern capitalism. It is tried to make sense of space in modern myth jargon with naturalizing it in advertising to reach more consumers. In this study, in the contex of our hypotise, arguments of being natural of residances which sell/represent not only one product but a whole life style as a package via advertising will be questionized.