Tüketim kültürü ve ideolojinin yeniden üretildiği bir alan olarak halkla ilişkiler yönetiminin eleştirel bir değerlendirmesi
A critical account of public relations management as an area in the re-production of consumer culture and ideology
- Tez No: 286596
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. BERİL AKINCI VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bir yönetim biçimi olarak halkla ilişkiler, iletişim etkinliklerinin bütününü kapsayan disiplinlerarası bir alan olarak hem kurumsal hem de toplumsal bağlamda işlevlerinden ve etkisinden dolayı önemini gittikçe arttırmakta ve merkezi konuma gelmektedir. Özellikle küreselleşme ile birlikte değişen pazar ve rekabet koşulları içerisinde gerek kamu sektörü gerekse özel işletmelerin bünyesinde halkla ilişkiler yönetimi kendisini bir ihtiyaç olarak dayatmaktadır. Günümüz dünyasında endüstrileşen bir yapı olarak da tanımlanan halkla ilişkiler yönetimi, etkinlik alanlarını iletişim pratikleri ile anlamı hale getirirken ekonomik, siyasal ve toplumsal iktidar yapıları arasındaki belirleyici gücünü meşrulaştıracak araç ve aracıları ile kurumsal iletişim stratejilerinin belirlenmesinde ve toplumsal ilişkilerin niteliğinin değişmesinde önemli bir rol oynamaktadır.Halkla ilişkiler yönetiminin bütünlüklü bir bakış açısıyla değerlendirilmesi; eleştirel bir düşünce yapısı içerisinde toplumsal, siyasal, ekonomik, kültürel ve teknolojik bağlamlardaki sorgusunu da gerekli kılmaktadır. İletişim çalışmaları bağlamında halkla ilişkiler yönetiminin esas olarak kullandığı, medya olarak tanımlanan sistem içerisindeki araçların toplumsal yaşam içerisindeki yönlendiriciliğini, konumunu ve işlevini ortaya koymak hem alanın anlamsal bir bütünlük çerçevesinde algılanmasını sağlayacak hem de bu yönetim biçimini geliştiren itici bir güç olacaktır. Böylesi çok perspektifli ve karşılaştırmalı bir bakış açısı; kitle iletişimi, tüketim, ideoloji, kültür, reklâm, imaj, hegemonya, rıza üretimi ve ideolojik aygıt gibi kapsamlı incelenmesi gereken kavramlar bütününü içermektedir.Tüketim, tüketim ideolojisi ve imaj yaratım süreçleri ile gündelik hayatın kültürünü etkileyen halkla ilişkiler yönetimi, kullandığı araçlar, semboller ve göstergeler ile ideolojik bir yapıda cisimleşmektedir. Toplumsal değişim dönemlerindeki farklılaşmalara paralel olarak kültürün de endüstrileştirilen yapısı, tüketimi bir yaşam tarzı olarak konumlandırmaktadır. Özellikle reklâm ve pazarlama stratejilerinin kullanımı, halkla ilişkiler yönetiminin tüketime odaklı yaşam tarzını biçimlendirmesine yardımcı olmaktadır. Hegemonik bir yönelimle rıza üreten, tüm kaynakları aktif biçimde kullanan halkla ilişkiler yönetimi, bir yönetme ve yönlendirme bütünlüğü olarak medya aracılığıyla yeni anlam dünyası yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a form of management, public relations is a interdisciplinary field that covers all communication activities. Due to this characteristic it plays a very important role in both institutions and society. In a globalizing world, public relations has become a need for both governmental organizations and privat sectors. In our age, public relations management is said to become more and more industrialized, which means that it plays a far greater role in the decision-making in regard to communication strategies. Thereby, it also affects the power structures found in economy, society and politics. It plays a major role in the change of social relations.A structured and holistic approach to public relations requires an inquiry of the social, political, economical, cultural and technological context in which it takes place. In terms of communication studies, public relations management is being approached in terms of its use of the media system in order to manipulate and direct social life. This allows for a holistic picture that reveals the functions of public relations and allows us to drive the discipline farther. A comparative study based on multiple perspectives involves concepts like mass communication, consumption, ideology, culture, advertising, image, hegemony, consensus, and ideological apparatus.By shaping the culture in which our daily life takes place with the instruments, symbols and signs that it uses, public relations embodies itself as a ideologic structure. Paralel to the change in society, the industrialization of culture positions consumptions as the ultimate life style. The use of advertising and marketing strategies plays a major role public relations management shaping a life with consumption at its center. In a hegemonic manner that creates consensus, public relations management uses its resources actively in a administrative and manipulative way in order to create a new world of meaning by instrumentalizing the media.