Tüketim kültürünün etkisinde değişen kentsel yaşam biçimleri ve küresel kentlerİstanbul örneği
Global cities and change of urban life styles within the consumption culture: İstanbul örneği
  1. Tez No: 151610
  2. Yazar: ESRA AKBALIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET TÜKETİM KÜLTÜRÜNÜN ETKİSİNDE DEĞİŞEN KENTSEL YAŞAM BİÇİMLERİ VE KÜRESEL KENTLER - İSTANBUL ÖRNEĞİ Bu çalışmada; küreselleşme ile yaşanan değişimler ışığında önemi artan tüketim kavramının, kentlerin biçimlenişi ve kentsel yaşam biçimleri üzerindeki etkisi tartışılmaktadır. Araştırmanın temel eğilimi; kentleşme sürecinin evriminden yola çıkarak, özellikle son 20 yılda yaşanan değişimler ışığında, A.B.D ve Batı Avrupa kentlerindeki benzer biçimlenişleri ortaya koymak ve bu benzerlikler bağlamında, İstanbul'da yaşanan değişimleri gözlemlemektir. Bu amaçla; kentleşme ve tüketim kültürünün etkisinde yaşanan fiziksel ve sosyal değişimleri ele alan literatür analizinin ardından ortaya çıkan strüktür doğrultusunda, istanbul'daki kentleşme süreci ele alınmaktadır. Günümüzü biçimlendiren küreselleşme süreci içinde, bir çok alanda hızlı değişimler ve farklı dengeler kurgusu söz konusudur. Gündelik yaşamdaki pratiklerin, bu değişimler ile olan ilişkisini anlamada kent, çok bileşeni! bir laboratuar görünümündedir. Kentsel alanların fiziksel biçimlenişine yön veren mimarlık da, bu süreç içinde kendini yeniden tanımlamakta ve hem nesne hem de özne olarak bu süreçte başrol oynamaktadır. Bireylerin kentle olan ilişkisinde de belirleyici rol üstlenen mimarlık ürünleri, sahip olduğu dinamikler ile sosyal yaşamın kurgusunu da belirlemektedir. Tüketim, hız, akıp giden görüntüler, geçicilik ve birbirine geçme gibi; gündelik yaşamımızı tanımlayan kavramlar, mimarlık pratikleri içinde de bireyin kentle olan ilişkisini ve kent içindeki sosyal biçimlenişi etkilemektedir. Yaşam biçimleri, ekonomik ve politik söylemler, kültür ve genel olarak kent kavramının barındırdığı tüm bileşenlerin değişime uğradığı bu süreçte; küresel kentler ve tüketim kültürü üzerine yapılan bu çalışmanın temel kurgusu, giriş ve sonuç bölümleri dışında üç temel bölüm ve bu bölümlerin alt katmanlarından oluşmaktadır, ikinci bölümün birinci ve ikinci katmanlarında; kent, kentleşme, kentlileşme kavramlarının temel dinamikleri tanımlanmakta ve tarihsel süreç içinde kentleşmenin evrimi ele alınmaktadır. İkinci bölüm üçüncü katmanda; tüketim kavramı ele alınmakta ve tüketim kültürü ile kentsel yaşam biçimleri arasındaki ilişki tanımlanmaktadır. İkinci bölüm dördüncü katmanda; tüketim kültürü ile kentsel yaşam biçimleri arasındaki kesitte yer alan mimarlık ürünleri, postmodernizmin vıııanahtar kavramları doğrultusunda ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde; yapılan literatür analizi çerçevesinde, İstanbul'un kentleşme süreci incelenmektedir. Üçüncü bölüm üçüncü katmanda; yine İstanbul içinde, tüketimi ön plana çıkaran mimarlık ürünleri ele alınmaktadır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise; bu bölüme kadar ele alınan kavramlar doğrultusunda, kentsel eğilimler ve biçimlenişler, bir alışveriş merkezi ve lüks konut grubu için yapılan alan çalışması etrafında yorumlanmaktadır. Çalışma içinde kurguyu desteklemek için kullanılan görsel malzeme ve reklam metinleri; küresel kentlerin sosyal ve fiziksel biçimlenişlerinin barındırdığı benzerlikler dikkate alınarak seçilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY GLOBAL CITIES AND CHANGE OF URBAN LIFE STYLES WITHIN THE CONSUMPTION CULTURE - ISTANBUL This study, discusses the impacts of consumption culture on urban form and life styles within the changing dynamics of globalization process. The basic aim of the study is to explore the physical and social similarities between global cities and to search these identities for Istanbul. Within this aim; after pointing out the structural frame work of urbanization and consumption culture relationship, Istanbul has been analized in its own urbanization process. Within tha globalization process, giving shape to today's world, lots of changes and new balances has been occurred. The city is an complex laboratory to search the relationship between these changes and daily practices. Architecture, giving shape to urban forms is definining itself again and acting as both subject and object in this process. It is also shaping the social structure of urban areas and the relationship between the city and its dwellers. Concepts, like consumption, speed, images transition and simulation are defininig our daily lives. Impacts of these concepts are also being important in architectural practices. The structure of this study that investigates the relationship between consumption culture and urban form and life styles; is built on three main parts and sub layers except the introduction and conclusion parts. The second part and second layer, points out the evolution of urbanization and urbanism process with its historical dynamics. The second part third layer, investigates the consuption concept and discusses the relationship between consumption culture and urban life styles. The fourth layer, focuses on the works of architecture, within the keywords of posrmodernism, which are at the intersection of this realtionship. The third part, considers the urbanization process of Istanbul in the borders of structural framework of part two. The third part third layer, examines the works of architecture that emphasize consumption. The fourth part is a survey study part that interprets the urban trends, preferences and physical forms, with the help of key concepts occurred in the second and third parts. The images and texts that are used to support the study, are chosen to attract attention to the similarities between global cities.