Türk medeni hukukunda komisyon sözleşmesi
Commission agreement in turkish civil law
  1. Tez No: 345113
  2. Yazar: HANDE DENİZ ÇAKMAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Komisyoncu, kendi adına ve vekâlet veren hesabına kıymetli evrak veya taşınır eşya alımı satımı yapan kimsedir. Alım satım komisyonculuğu Türk Borçlar Kanunu?nun 532-545 maddeleri arasında düzenlenmiştir. Komisyoncu, kendi adına ve müvekkili hesabına hareket ettiğinden dolaylı temsilcidir. Bu nedenle yaptığı hukuki işlemin sonuçları öncelikle komisyoncu üzerinde etkili olur. Komisyoncu bunları daha sonra komisyon sözleşmesi gereğince vekâlet verene geçirme borcu altındadır. Komisyoncu ile vekâlet veren arasındaki ilişkiye komisyon sözleşmesi, komisyoncu ile vekâlet veren hesabına işlem yaptığı üçüncü kişi arasındaki ilişkiye ise satış sözleşmesi hükümleri uygulanır. Türk Borçlar Kanunu m.532/II?nin vekâlet hükümlerine yaptığı atıf gereğince, komisyon sözleşmesinde hüküm bulunmayan hallerde vekâlet sözleşmesi hükümleri uygulama alanı bulur. Komisyon sözleşmesinden doğan alacak ve davalar, Türk Borçlar Kanunu m.147/V gereğince beş yıllık zamanaşımı süresine tabidir.
Özet (Çeviri)
A commission agent is a person who buys or sells movables or securities for the account of the principal in his own name. The purchase and sale commission has been regulated within the framework of articles 532-545 of the Turkish Code of Obligations. Since the commission agent performs transactions on behalf of himself and on account of the principal, he is deemed as a indirect representative. Therefore, the consequences of the legal transactions performed are primarily effective and valid for the commission agent. In accordance with the commission agreement, the commission agent is obliged to transfer these consequences to the principal. The provisions of the commission agreement are applied for the relation between the commission agent and principal and provisions of the sale agreement are applied for the relation between the commission agent and third persons with whom the commission agent performs transactions on behalf of the principal. In accordance with the reference made to proxy agreement provisions by article 532/II of the Turkish Code of Obligations, the provisions of the agent agreement should be applied in cases where there is no relevant provisions in the commission agreement. The receivables and cases arising from the commission agreement are subject to 5 year lapse of time in accordance with Article 147/V of the Turkish Code of Obligations.