Investigating pre-service science teachers' understandings and use of models
Fen bilgisi öğretmen adaylarının modeller hakkındaki anlayışları ve model kullanımlarının incelenmesi
- Tez No: 345119
 - Danışmanlar: PROF. DR. CEREN ÖZTEKİN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2013
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarının, bilimsel modeller hakkındaki anlayışlarını ve modelleri sınıf ortamlarında nasıl kullandıklarını araştırmaktır. Bu amaçla, Ankara?da büyük bir üniversitede son sınıf öğrencisi olarak öğrenim gören ve `İlköğretimde Öğretmenlik Uygulamaları dersine kayıtlı olan on dört fen bilgisi öğretmen adayıyla bir durum çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, açık uçlu bir ölçek (VOMMS), yarı yapılandırılmış görüşmeler, ders planları ve sınıf gözlemleriyle toplanmış olup, nitel veri analizi yöntemleriyle analiz edilmiştir. VOMMS ölçeğinden elde edilen bulgularla görüşme kayıtlarının yazılı dökümleri, öğretmen adaylarının modeller hakkındaki anlayışlarını gösteren kodlar ve temaları ortaya çıkaracak şekilde analiz edilirken; ders planları ve sınıf gözlemleri ise, öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulamalarında modelleri nasıl kullandıklarını araştırmak amacıyla incelenmiştir. Bulgular, öğretmen adaylarının modeller ile ilgili olarak bazı alanlarda bilgili iken diğerlerinde sınırlı anlayışlara sahip olduklarını göstermiştir. Örneğin, öğretmen adayları, bilim adamlarının bakış açısı ve bilimsel bilginin oluşturulmasında yaratıcılığın etkisine bağlı olarak bir olgu için birden fazla model oluşturulabileceğinin farkındayken, aynı zamanda, modellerin gerçek olguya benzemesi gerektiğini görüşünü de savunmuşlardır. Ayrıca, öğretmen adayları, modellerin fen eğitiminde önemli bir yere sahip olduklarını düşünüp, sınıf uygulamalarında model kullanmaya çok istekli olduklarını belirtirken, derslerine modelleri entegre etmekte zorluk yaşamışlardır. Bu bulgular, öğretmen adaylarının modelleri kullanma konusundaki niyetleri ile sınıf uygulamalarındaki farklılıkları göstermiş ve öğretmen adaylarının modeller hakkında pedagojik alan bilgisine olan ihtiyaçlarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
To gain a better understanding of pre-service science teachers (PSTs) views of models, a case study was conducted with fourteen PSTs in a large public university in Ankara. The study aims to provide an answer to the research question, `What understandings do PSTs possess about scientific models and the models used in science education and to explore how they use these models in their classroom practices. Data were collected using an open-item instrument, semi-structured interviews, class observations, and lesson plans; and were analyzed using qualitative data analyses methods, where transcriptions from the instrument and interviews were repeatedly examined for the purpose of revealing the codes and categories about PSTs understandings of models, while lesson plans and class observations were examined in terms of their use of models in classroom practices. Findings showed that PSTs held fragmented views of models by having informed views in some aspects while having naïve views on other aspects. While they displayed a `constructivist orientation? by acknowledging the presence of multiple models for the same phenomenon depending on scientists perspective or creativity involved in the production of scientific knowledge, the PSTs also expressed `logical positivist views by believing that models should be close to the real phenomena. Further, although PSTs perceived models as useful tools for teaching science and showed strong willingness towards using them, they had difficulties in integrating them in their classroom practices. These findings evidenced the intention-practice gap and the need to support PSTs in terms of pedagogical content knowledge about models.