Development of a test for assessing teachers' mathematical content knowledge for teaching geometric measurement at elementary grade level
İlköğretim matematik öğretmenlerinin geometrik ölçme kavramlarını öğretme bilgilerini ölçmeye yönelik test geliştirme
  1. Tez No: 345120
  2. Yazar: YASEMİN ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU, YRD. DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim matematik öğretmen adaylarının özelikle uzunluk, alan ve hacim ölçme kavramlarını öğretme bilgilerine yönelik çoktan seçmeli bir test geliştirerek; bu testin geçerlik güvenirlik analizlerini yapmaktır. Bu test literatürde Ölçme Kavramını Öğretme Bilgisi Testi (ÖKÖBT) olarak isimlendirilmiş ve bu alanda literatürde bahsi geçen eksikliklere cevap verebilmek amacı ile hazırlanmıştır.Test literatürdeki Öğretmek için Matematik Öğrenme Projesi (Learning Mathematics for Teaching) kapsamında geliştirilen öğretmenlik bilgisi modelini temel alarak geliştirilmiştir. Çoktan seçmeli olarak geliştirilen maddelerin matematik öğretim programındaki ölçme kazanımlarına yönelik olarak özel alan bilgisi ve pedagojik alan bilgisine hitap etmesi hedeflenmiştir. Maddelerin işlerliğini ortaya çıkarmak için taslak sorular birkaç kez uygulanmış, bu aşamalarda farklı veri toplama teknikleri (nitel ve nicel) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to develop and provide evidence for the construct validity of an instrument designed to measure pre-service mathematics teachers' mathematical knowledge for teaching (MKT) measurement specifically on the concepts of length, area and volume. The test is referred as the Test of Mathematical Knowledge for Teaching Measurement (TMK-M). It was aimed to contribute to fill the gaps for lack of valid measures to be used for assessing elementary mathematics pre-service teachers` MKT.The current test was modeled after the Learning Mathematics for Teaching instruments. Multiple-choice items were constructed to address the portion of the Specialized Content Knowledge and Pedagogical Content Knowledge domains within the pre-determined learning objectives of measurement concepts in Turkish elementary mathematics program. There were four main rounds of this study: Round One ? item development and pilot testing; Rounds Two and Three? field-testing; and Round Four ? validation. Participants had been recruited from the departments of elementary mathematics education from almost all districts of Turkey. This participatory study was conducted from the semesters of fall 2010 to spring 2012. Item and distracter analyses have been conducted to determine item difficulty, discrimination indices and the effect of items on test reliability. Both Classical Test Analyses and Rasch Analyses were conducted in order to see how items functioned and to determine greater number of problematic items.