Doğal afetler ve sağlık kurumlarının kriz yönetimi
Natural disasters and health institutions crisis management
  1. Tez No: 345205
  2. Yazar: FAYSAL ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TAŞLIYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bilgi, iletişim teknolojileri ve küreselleşme, tamamıyla yeni ve sürekli değişen ekonomik, siyasi ve sosyal bir çevre ortaya çıkarmıştır. Krizlerle sık sık karşı karşıya gelmek, hızla değişen dünyada olağan bir durum haline gelmiştir. Krizler, kısmen fırsatları ama genellikle tehdit içerikli olarak sorunları beraberinde getirerek insanları strese sokar ve ülke refahının düzeyi ve işleyişi üzerinde olumsuz etki yaparlar. Neticede, krizlerden en çok etkilenen insan olduğu gibi, krizden çıkmada da en etkili faktörler yine insan kaynaklıdır. Krizin temel nedenlerinden biri afetlerdir. Bunlar, doğal yoldan ya da beşeri olarak ortaya çıkan ve yüksek seviyede can ve mal kayıplarına neden olan krizlerdir. Afete yönelik bu tür krizlere müdahalede sağlık kurumlarına büyük görev düşmektedir. Sağlık kurumları krizi yönetmede başarıya ulaşabilmek için krizden önce, afetin şiddetine göre yönetim planlama çalışmaları yapmalı ve uygulamaya dökerek çalışmaları sürekli revize etmelidir. Sağlık çalışanlarının motivasyonları arttırılmalı, kararlara katılımları sağlanmalı ve örgütsel bağlılıkları yüksek tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Information, communication technologies and globalization have revealed a completely newand ever-changing economic, political and social environment. Coming up again stcrise softenhas become a common situation in this rapidly changing world. Crises, partly bring opportunities but often bring threatening problem swhich put people under stress and make negative impact on the level and functioning of welfare of the country. As a result, as well as people are most affected by the crisis, the most effective factors in tackling the crises are also caused by people. One of the main reasons for the crisis are disasters. These crises are naturally or human occurring crises which cause high level of life and property lose. Health institutions have major role tointervene insuch a crisis. In order to achievesuccessin managing the crisis, heal thin stitutions must do management planning works according to the severityof the disaster before the crisis and must revise them constantly by implementation.