Economic expctations of Turkish youth from EU membership
Türk gençleri'nin AB üyeliğinden ekonomik beklentileri
- Tez No: 345208
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İMRE SABAHAT ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez gençlerin Avrupa Birliğinden (AB) beklentilerini, özel olarak da ekonomik beklentilerini analiz etmiştir. Tezin temel motivasyonu gençlerin AB algıları hakkında yeterli sayıda çalışma olmaması, Türkiyenin genç nüfusu ve önümüzdeki aylarda hızlanacağı beklenen Türkiyenin AB ile bütünleşme sürecidir. Çalışma İstanbulda 485 örneklemle internet ve yüz yüze görüşmelerle 21 soruluk bir anketin katılımcılara yöneltilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Sorular katılımcıların yaşı, cinsiyeti, geliri, doğduğu şehir, ABnin imajı, AB üyeliğine olan inancı, AB?den ekonomik beklentileri ve AB ülkelerinde yaşama ve çalışma isteğini ölçmeyi amaçlamıştır. Sonuçlara göre gençler artık AByi eskisi gibi bir refah kaynağı olarak görmemekte ve ABnin imajını nötr olarak bulmaktadır. Üniversite öğrencilerinin büyük bölümü Türkiye?nin hiçbir zaman ABye üye olamayacağına inanmaktadır. Bunun yanında katılımcıların büyük bölümü AB ülkelerinde yaşamak ve çalışmak istemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzed young people?s perception of the European Union (EU), their expectations from the EU membership and specifically economic expectations of the youth from the EU membership. Lack of sufficient studies on youths perception regarding the EU, specifically university students, Turkeys young population and EU integration process of Turkey which is expected to fasten during next months are main motivations behind this thesis. Study has been conducted with 485 samples through internet and face to face interviews in Istanbul. Attendees are asked 21 different questions concerning their age, gender, income, where they were born, EU?s image, belief to the EU membership, economic expectations from the EU membership and university students prospects to go and live in the EU countries. At the end of this analysis it has been found that university students have rather neutral EU image and do not see EU as source of prosperity as before. Most of them do not believe Turkey will ever be an EU member. Nonetheless, university students would like to go and live in the EU countries.