Virtüöz piyanistlerin konser etütleri Chopin'den Prokofiev'e
Virtüöz piyanistlerin konser etütleri Chopin'den Prokofiev'e
- Tez No: 345219
- Danışmanlar: PROF. AYŞE BİNNUR EKBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Konser etütleri piyano eğitiminde büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada 19. ve 20. yüzyılda yaşamış 30 virtüöz piyanistin yazmış olduğu etütler araştırılmıştır. Bu etütler piyano eğitimi alan her bir birey için farklı becerilerin gelişmesine zemin hazırlamaktadır. Araştırmaya örneklem olarak seçilen piyanist besteciler; F. Chopin, F. Liszt, S. Rakhmaninov ve S. Prokofiev?in etütleri teknik olarak incelenmiş ve bu etütlerin piyanistlerin gelişimindeki önemi vurgulanmıştır. Söz konusu virtüöz piyanistlerin bestelemiş olduğu 72 etüd, 40 ayrı teknik kategoriye ayrılarak incelenmiştir. Bu 40 kategorinin hangi etütlerde kullanıldığı ve kullanılan toplam etüd sayısı belirlenmiştir. Geliştirilmek istenen teknik beceriler ait oldukları etütlere göre sınıflandırılarak tablolar hazırlanmıştır. Böylelikle icracıların teknik açıdan becerilerini geliştirirken, hazırlanan tablolar yardımı ile daha az zaman harcayarak bilinçli bir şekilde çalışabilmesine olanak sağlanmıştır. Bu araştırma, icracıların ihtiyaç duyduklarında belirtilen bestecilerin yaşamları ve analiz edilmiş 72 etüt hakkında ayrıntılı bilgi edinerek, çalışmaları sırasında geliştirilmek istenen teknik becerinin hangi etütlerde bulunduğunu saptamaları için başvurabilecekleri bir başvuru kılavuzu niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The concert etudes carry out a significant role concerning piano education. In this work, the etudes written by 30 virtuoso pianists who lived in 19th and 20th centuries are being examined and evaluated. These particular etudes provide a basis fort he development of different ingenuities regarding every indivudual undergoing piano education. In this work, etudes of composers F.Chopin, F.Liszt,S.Rakhmaninov and S.Prokofiev are technically examined along with the emphasis in regards to the importance of the etudes on the improvement of pianists. 72 etudes composed by these above mentioned pianists is separated into 40 technical categories, in addition, the etudes that these 40 categories are used together with the total number of etudes are set forth in this work. Moreover, charts are prepared for the classification of the technical skills which are intended to be improved in regards to the etudes determined for this particular purpose. Therefore, it is provided with the help of these charts, to practice in a more conscious way in a shorter period of time while improving technical skills at the same time. This study provides to performers informations about composers life who were mentioned in this research Project and also their 72 concert etudes. With the help of analysis of these etudes performers can improve their technical skills.