Franz Liszt´in La Major (s.125) İkinci Piyano konçertosunun incelenmesi
Examination of La Major 2nd Piano Concerto Franz Liszt(s.125)
  1. Tez No: 288245
  2. Yazar: BURCU MEST
  3. Danışmanlar: PROF. SEMRA KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Romantik dönemin en parlak virtüöz piyanisti ve bestecisi Franz Liszt, dönemin içten, duygusal ve doğal piyanistik yazı tarzına olmasına rağmen piyanoyu orkestra gibi ele almıştır. Orkestra renklerini aktardığı piyanoda zarif ve duygusal ezgilerin yanı sıra göz kamaştırıcı teknik gösterilere de yer vermiştir. Liszt'in iki piyano konçertosu arasında birincisi daha çok tanınmasına karşın ikincisi bazı yönlerden daha ilgi çekicidir. Sürekli değişen tempo başlıkları ile tek bir bölümden oluşan ve bestecinin iç dünyasını yansıtan gösterişli bir eserdir. Piyanistlerin repertuvarına giren (S. 125) La Majör 2. Piyano konçertosunun form ve temalarının analizlerinin, Franz Liszt'in hayatı, piyanistik yazı tarzı, eserleri ve romantik dönem konçerto formu bağlamında incelenmesi bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Franz Liszt, who was the brightest virtuoso and composer of Romantic era, handled piano as an orchestra even though the era had an emotional and natural pianistic writing style. He allowed brilliant technical shows as well as elegant and emotional melodies at piano which he conveyed orchestra colors. Although one of the piano concerto is more well - known than the other one between two piano concertos of Lizst, second one is more interesting in some respects. It is an artwork, which is formed of single chapter with constantly changing tempo titles and which reflects the inner world of the composer. That the examination of form and theme analysis of La Major 2nd Piano Concerto (S. 125), which entered pianists? repertoire makes up the subject of this research as part of the life of Franz Liszt, his pianistic writing style and romantic era form.