Gitarist olmayan bestecilere klasik gitarın teknik ve müzik özelliklerinin tanıtılmasına yönelik model önerisi
Framing models to demonstrate classical guitar's technical attributions & idiomatic figures to non-guitarist composers
  1. Tez No: 345218
  2. Yazar: MOHAMMAD RANJBARİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ TURGAY ERDENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada araştırmacı, gitarist olmayan besteciler için klasik gitarın etkin müzik dili ve teknik niteliklerini açıklamaya çalışmıştır. Araştırmacı ilk aşamada kompozisyon dallarında çalgı bilgisi ders müfredatında klasik gitarla ilgili bilgi eksikliğini tespit etmek için problem durum ile ilgili Türkiye konservatuarlarında çalışmakta olan Kompozisyon Sanat Dalı öğretim elemanları ve kompozitörlere sorular sormuştur. Bu görüşmelerin nihayetinde, elde edilen yanıtlar detaylı biçimde ele alınmış ve bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında ise birinci aşamadaki durum tespitine dayanarak, gitarist olmayan bestecilere klasik gitarın temel teknik nitelikleri, öznel müzik dili ve etkin yazı modellerinin tanıtılması ve açıklanması için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the researcher has tried to explain classical guitar?s idiomatic figures in writing and technical qualities to non-guitarist composers. In the first stage, it is attempted to verify the lack of information, compared with other instruments, concerning this instrument, in the syllabus of composition courses at Turkish conservatories. To do this, the researcher prepared a questionnaire to collect information about this problem. It has been sent to professors teaching and dealing with this problem at composition sections of conservatories in different parts of Turkey. An analysis of the given answers clarified the existing lacks in more detail and prepared the ground to continue the study in order to reach a solution. In the second stage the researcher, based on the status quo identified in the first stage, tried to explain the technical characteristics and effective writing system of classical guitar by preparing models to non-guitarist composers.