Anadolu'da Iulius-Claudiuslar Dönemi portre sanatı
Portrait art of the Iulio-Claudian Period in Anatolia
  1. Tez No: 345231
  2. Yazar: SERAP ERKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu tez, Roma İmparatorluğu'nun doğudaki en önemli eyaletlerini içinde barındıran Anadolu'da ele geçmiş Julius-Claudiuslar Dönemi'ne tarihli resmi ve özel portreleri ele almaktadır. Bugüne kadar konu ile ilgili en kapsamlı araştırmalar J. İnan ve E. A. Rosenbaum tarafından yapılmıştır ve çalışmanın malzeme açısından çıkış noktasını da onların iki önemli yayını oluşturmaktadır. Bu yayınlardan sonra; Anadolu'nun söz konusu döneme ait resmi portrelerinden bazıları monografik çalışmalara konu teşkil etmiş olsalar da, çoğunluğa ve de özel portrelere neredeyse hiç değinilmemiştir. Böylesine önemli bir malzemenin ihmal edilmiş olması, beraberinde birçok resmi portrenin tanımlama ve özel portrelerle birlikte tarihlendirme sorunlarının da çözülememesine neden olmuştur. Malzemenin tez kapsamında bu kriterler doğrultusunda yeni bilgi ve belgelerle ele alınmış olması, Anadolu'nun Erken İmparatorluk Dönemi sanatına dair diğer birçok sorunun cevaplanmasına da yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the public and private portraits of Julio-Claudian Period, which were recovered in Anatolia, where the most important provinces of the Roman Empire in the east were located. Until now, the most extensive researches on this subject were performed by J. İnan and E. A. Rosenbaum, and in terms of material, their two important publications constitute the starting point of this study. After these publications, even though some of the official portraits of the mentioned period of Anatolia were served as the subjekt to monographic studies, it was almost never mentioned to the majority and the special portraits. The neglect of such an important material caused the problem of identification a lot of official portraits and dating with specific portraits and these problems remained unsolved. By handling of the material with the new information and documents in context of this study in accordance with these criterias will also help to answer many other questions about the art of the Early Imperial Period of Anatolia.