Roma Erken İmparatorluk Dönemi'nde Pamphylia şehirciliği: - Iulius Claudiuslar ve Flaviuslar Dönemi
Pamphylia urbanism in Roman Early Imperial Period: Period of Julio Claudian and Flavian Dynasties
  1. Tez No: 509737
  2. Yazar: OZAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİŞTAH ALANYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Roma İmparatorluk Dönemi, Hellenistik karakterli Küçük Asya kentleri için siyasi, sosyal ve dini anlamda dönüm noktası olan önemli bir süreci temsil etmektedir. Bu sürecin henüz başında, Erken İmparatorluk Dönemi'nde şehircilik faaliyetlerinin gelişiminde Romanizasyon ve İmparator Kültü gibi olgular önemli rol oynamıştır. Pax Romana'nın getirdiği barış ve refah ortamıyla birlikte kentler, imparatorluk ideolojisini yansıtan yapılar ile donatılmaya başlanmıştır. Bu çalışma kapsamında, Pamphylia Bölgesi'nde gerçekleşen kazı ve araştırmalar ışığında Julius – Claudiuslar ve Flaviuslar Dönemi'ne tarihlenen yapılar bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Araştırmalarda söz konusu yapıların yalnızca kent bazında ele alınıp bir bütün halinde incelenmemiş olması, önemli bir eksikliktir. Bu çalışmada, Perge, Side, Lyrbe ve Attaleia kentlerindeki on farklı yapı incelenerek dönemin siyasi koşulları ile birlikte bölgenin şehircilik anlayışı üzerine tespitler yapılmıştır. İncelenen kamusal, anıtsal ve dini mimari örneklerinin ana hatlarıyla Hellenistik Dönem özellikleri barındırdığı görülmektedir. Bununla birlikte Pamphylia'ya özgün formlar sunan Roma etkili yapıların da şehircilik faaliyetleri içerisinde yer bulduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Roman Imperial Period represents an important political, social and religious turning point for Asia Minor cities with Hellenistic character. At the very beginning of this process, during Early Imperial Period, important facts such as Romanization and Emperor Cult played an important role in the development of urbanist activities. Along with the peaceful and prosperous atmosphere brought by Pax Romana, cities were started to be decorated with constructions reflecting the ideology of emperorship. Within the scope of this study, under the light of excavations and researches that took place in Pamphylia Region, constructions belonging to the period of Julio Claudian and Flavian are evaluated from a holistic perspective. In the researches that took place until today, the mentioned constructions not being taken on the basis of cities and not being evaluated from a holistic approach is an important lack. In the study, by evaluating ten different constructions from Perge, Side, Lyrbe and Attaleia, confirmations were made on understanding of unbanism in the region together with the political conditions of the period. The evaluated public, monumental and religious architectural examples generally show to carry characteristics of Hellenistic Period. Together with this, Roman effected constructions presenting authentic forms of Pamphylia are also understood to find place within the urbanist activities.