Osmanlı-Ceneviz ilişkileri: 1450-1600
Ottoman-Genoese relations: 1450-1600
- Tez No: 345256
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu araştırma, Osmanlı Devleti ile İtalyan kent devleti Cenevizlilerin tarihsel çerçevede kurmuş oldukları ikili ilişkiler üzerine bir değerlendirme için yapılmıştır. Osmanlı Devleti kuruluşundan itibaren Ege, Akdeniz ve Karadeniz?de sürekli olarak hakimiyet alanını genişletmiştir. Bunu da Ceneviz, Venedik, Floransa gibi İtalyan kent devletleri aleyhine gerçekleştirmiştir. Böylece diğer İtalyan devletleri ile olduğu gibi Cenevizliler ile de ticari, diplomatik ve siyasi alanlarda ikili ilişkiler kurmuştur. Çalışmada XIV. yüzyıldan itibaren başlayan Osmanlı Ceneviz ticari ilişkilerinin sonraki yüzyıllarda da devam ettiği bunu destekleyen ekonomik verilerle anlatılmıştır. Özellikle Bursa, Edirne, Kefe, İstanbul, Galata ve Sakız üzerinden yapılan ticaretin oldukça aktif bir seyir takip ettiği izah edilmiştir. Ayrıca iki devlet arasındaki ekonomik ilişkilerin devamlılığını sağlayan ahidnâmeler üzerinde durulmuştur. Osmanlı Devleti ile Cenevizliler arasındaki ilişkiler XV. yüzyıl ortalarına kadar dostça sürmüştür. Osmanlı, Ceneviz ve Venedik üçgeninde devam eden ekonomik, siyasi ve diplomatik ilişkiler İstanbul?un fethiyle seyir değiştirmeye başlamıştır. İşte değişen bu şartların iki devlet arasındaki ilişkileri nasıl ve ne şekilde etkilediği, her ikisinin de siyasi tarihlerine bakarak cereyan eden ekonomik ilişkiler, ticaret, ticarete konu olan mallar ve miktarları üzerinde durulmuş ve Akdeniz politikasının neresinde durdukları anlatılmıştır. Cenevizliler, Osmanlılara karşı Venediklilerin aksine denizlerde mücadele etmek yerine daha pragmatist bir siyaset takip etmişlerdir. İstanbul?un fethi sırasında da bu politikalarını sürdürmüşlerdir. Bu çalışmada açıkça gösterildiği gibi pek çok tarihçinin İstanbul?un fethiyle beraber ilişkilerin neredeyse tamamen sona erdiği tezinin isabetli olmadığı ticari ve diplomatik örneklerle ortaya konulmuştur. Hem Osmanlıların hem de Cenevizlilerin ekonomik anlamda ticari faaliyetlerin devam etmesini esas aldıkları ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate Genoese Italian city state of the Ottoman Empire and the historical context for an assessment of bilateral relations that were established. Since the establishment of the Ottoman Empire Aegean, Mediterranean and Black Sea area has expanded continuously ıts maintained. Also the Italian city-states such as Genoese, Venice, Florence, the, carried out against. Thus, as with the other Italian states, with the Genoese trade, diplomatic and political fields established bilateral relations. The study XIV. starting from the Ottoman Empire in later centuries century Genoese trade relations are described in economic data continued to support it. Especially trade on Bursa, Edirne, Kefe, Istanbul, Galata, and Chios followed by a cruise very actively was explained. It also emphasized ensuring the continuity of agreements focused on economic relations between the two states. Relations between the Ottoman Empire and the Genoese XV. took friendly until the mid-century. Triangle of Ottoman, Genoese and Venetian ongoing economic, political, and diplomatic relations started to change course with the conquest of Istanbul. Here's how the changing relations between the two states, and how these conditions affect both of them took place by looking at the political history of economic relations, trade, and the amount of tradable goods and Mediterranean policy was described where they stood. Unlike the Venetians; Genoese followed up on a political pragmatist rather than fight against the Ottomans. This policy continued during the conquest of Istanbul. As clearly shown in this study, many historians? thesis on relations with the conquest of Istanbul almost completely hit the end is not accurate ,put forward examples of commercial and diplomatic. Economically; both the Ottomans and the Genoese was proven based on their commercial activities to continue.