Fatih Sultan Mehmet Dönemi'nde Osmanlı İmparatorluğu'nun Karadeniz siyaseti
Black Sea politics of the Ottoman Empire in The Period of Sultan Mehmet the Conqueror
- Tez No: 963978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Karadeniz havzası sınırları; doğusunda Kafkasya topraklarında yer alan Batum, batısında Balkan coğrafyasının doğu sahil şeridinde bulunan Varna'ya, güneyinde Anadolu topraklarının kuzey sahil kesimi ve kuzeyinde de Kırım'a ulaşan bölgede yer almıştır. Kerç Boğazı, Azak Denizi'ne ve İstanbul Boğazı, Marmara Denizi'ne bağlanmada aracılık yapmıştır. Ayrıca, Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı ile Ege Denizi'ne, Ege Denizi ile de Akdeniz'e komşu olmuştur. Karadeniz, her zaman ticari olarak önemini korumuştur. Sahip olduğu ticari ve stratejik konumu ile Antik Çağ'dan itibaren farklı milletler tarafından ele geçirilmek istenmiştir. Bu çalışmada; Fatih Sultan Mehmed'in Karadeniz'i“Türk Gölü”hâline getirme stratejisi üzerine odaklanılmıştır. Bu bağlamda, Karadeniz'in“Türk Gölü”hâline gelmesi sürecinde Osmanlı Devleti ile Karadeniz çevresinde bulunan devletlerin ilişkileri incelenmiştir. Burada sözü edilen devletler Karadeniz'in kuzey ve güney sahil kesimlerinde konumlanmıştır. Bunlardan Kırım Hanlığı ve bu hanlığa bağlı Kefe, Karadeniz'in kuzey sahilinde yer almıştır. Bu dönemde Ceneviz kolonisi olan Amasra, İsfendiyaroğulları Beyliği'ne bağlı Sinop ile Trabzon Rum Devleti ise Karadeniz'in güneyinde bulunmuştur. Bu bölgede her ne kadar toprağı olmasa da bazı siyasi, sosyal ve ekonomik sebeplerden dolayı Karadeniz'de söz sahibi olmak için mücadele eden devletler ortaya çıkmıştır. Bu duruma en büyük örneği, Doğu Anadolu ve İran topraklarına hâkim olan Uzun Hasan ve hükümdarlığındaki Akkoyunlu Devleti vermiştir. Çalışmamızda, kaynaklar incelenirken nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman incelemesi kullanılmış ve mukayeseler yapılarak doğru bilgi aktarılmaya çalışılmıştır. Cümleler yazılırken“-miş'li geçmiş zaman”kullanılmıştır. Dönem kaynaklarından ve belgelerden istifade etmenin yanı sıra modern dönem araştırmacıların değerli yorumlarından da faydalanılmıştır. Yapılan incelemeden Fatih Sultan Mehmed Dönemi öncesinde de Karadeniz'in Osmanlı açısından ulaşılması amaçlanan bir hedef olduğu, Fatih ile birlikte bu hedefin daha önem kazandığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, Fatih Sultan Mehmed'in Karadeniz'i ele geçirmek için aktif bir siyaset izlediği, kendisine engel olmaya çalışan devletler ile savaşmaktan kaçınmadığı, bu yüzden Karadeniz etrafındaki devletler, beylikler ve beyler ile siyasal olarak mücadele ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Black Sea basin borders; Batumi is located in the Caucasus to the east, Varna on the eastern coast of the Balkans to the west, the northern coast of Anatolia to the south, and Crimea to the north The Kerch Strait served as an intermediary in connecting the Sea of Azov and the Bosphorus to the Sea of Marmara. In addition, it was a neighbor to the Aegean Sea with the Sea of Marmara and the Dardanelles, and to the Mediterranean with the Aegean Sea. The Black Sea has always maintained its commercial importance. With its commercial and strategic location, it has been wanted to be taken over by different nations since ancient times. In this study; The focus is on Fatih Sultan Mehmed's strategy to turn the Black Sea into a“Turkish Lake”. In this context, the relations between the Ottoman Empire and the states around the Black Sea during the process of the Black Sea becoming a“Turkish Lake”were examined. The states mentioned here are located in the northern and southern coastal areas of the Black Sea. Among these, the Crimean Khanate and Kefe, affiliated to this khanate, were located on the northern coast of the Black Sea. During this period, Amasra, which was a Genoese colony, Sinop, which was a part of the İsfendiyaroğulları Principality, and the Greek State of Trabzon were located in the south of the Black Sea. Although they have no land in this region, states have emerged that struggle to have a say in the Black Sea due to some political, social and economic reasons. The biggest example of this situation was given by Uzun Hasan, who dominated the lands of Eastern Anatolia and Iran, and the Akkoyunlu State under his reign. In our study, document review, one of the qualitative research methods, was used when examining the sources and accurate information was tried to be conveyed by making comparisons.“Past tense with -mish”was used when writing the sentences. In addition to benefiting from period sources and documents, the valuable comments of modern researchers were also benefited from. From the analysis, it was concluded that the Black Sea was a goal to be achieved by the Ottoman Empire before the reign of Mehmed the Conqueror, and that this goal became more important with Mehmed the Conqueror. In addition, it has been determined that Mehmed the Conqueror followed an active policy to seize the Black Sea, did not refrain from fighting the states that tried to hinder him, and therefore fought politically with the states, principalities and lords around the Black Sea.