Vergi cezalarında indirim müesseselerinden uzlaşma müessesesi ve etkinliği
Tax compromise, one of the discount institutions of tax penalties, and its'efficiency
  1. Tez No: 345272
  2. Yazar: TÜLÜN KALAYCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELVAN CENİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Vergi, devletin kamusal hizmetlerini idame ettirmek amacıyla hükümet tarafından alınan ekonomik bir değerdir. Vergiler en önemli finansman kaynağı olmakla kalmayıp, aynı zamanda kamu gelirleri içinde en büyük paya sahiptir. Devlet yasaların izin verdiği ölçüde vergi gelirlerini maksimum seviyeye çıkarmayı hedeflerken mükellef az vergi ödeyerek kullanılabilir gelirini artırmaya çalışmaktadır. Bu çatışan çıkarlar kimi zaman vergi uyuşmazlıklarına neden olmaktadır. Mükellefler bu uyuşmazlıkları ortadan kaldırmak için çeşitli yollara başvurmaktadır. Vergi uyuşmazlıklarının çözümünde en sık başvurulan yöntem uzlaşma müessesesidir. Uzlaşma müessesesinin; vergiyi gecikmeden tahsil etmek, yargının iş yükünü hafifletmek gibi avantajlarının yanı sıra, verginin yasallık, eşitlik ve verimlilik ilkelerine negatif etkileri bulunmaktadır. Anayasaya göre vergi ancak kanunla konulur, değiştirilir veya kaldırabilir. Uzlaşma kurumunun bunun bir istisnası olduğunu söyleyebiliriz. Bu çalışmanın temel amacı vergi suç ve cezaları ile vergi cezalarında indirim müesseselerinin açıklanmasının yanı sıra Türk Vergi Sistemindeki uzlaşma müessesesinin yapısını ve etkinliğini analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Tax is an economical value that is taken by government in order to sustain state?s public services. Taxes are not only the most important financing resource but also have the largest share among public incomes. While the state aims to maximize the tax revenue as far as the Constitution and laws allow, taxpayers try to maximize their disposable incomes by paying less tax. These conflicting interests may sometimes cause tax disputes. The taxpayers employ various solutions in order to eliminate these disputes. One of the most frequent methods of solving the tax disputes is the compromise authority. It is obvious that compromise institution has advantages such as collecting taxes without delay and reducing the work land of justice, but it has also disadvantages about its? causes negative impact to the principles named legality of taxation and equality of taxation and efficiency of tax penalties. According to the fundamental law; taxes can only be imposed changed and removed by law. We can say that compromise institutions in an exception of this rule. The basic aim of this study is to describe taxation penalties, revenue offenses and tax rebate institutions beside to analyze the structure and the efficiency of the compromise institution one of the administrative solutions in the tax controversy in Turkish taxation law.