İşletmelerde örgütsel değişim ve iç girişimcilik ilişkisi: Enerji sektöründe bir araştırma
The relationship between organizational change and intrapreneurship: A case study in the energy sector
- Tez No: 345271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN SERİNKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüz rekabet sürecinde doğal, ekonomik, sosyo-kültürel, hukuki ve teknolojik çevre faktörlerinin sürekli olarak değişmesi en çok işletmeleri etkilemektedir. Dolayısıyla günümüz işletmelerinin varlıklarını sürdürebilmeleri, değişen bu çevre koşullarına ayak uydurmaları iç girişimcilik faaliyetlerinde bulunmaları ile mümkün olabilmektedir. İç girişimcilik faaliyetlerinin gerçekleştirilebilmesi ise; işletmelerin örgütsel değişim faaliyetlerini yürütmesiyle yakından ilişkilidir. Bu çalışma, Denizli? de enerji sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin örgütsel değişim ve iç girişimcilik potansiyellerini inceleyen bir araştırmadır. Araştırmanın amacı, bu firma içerisinde örgütsel değişim ile iç girişimcilik arasında bir ilişkinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Çalışmanın birinci bölümünde örgütsel değişim, ikinci bölümünde iç girişimcilik kavramları ayrı ayrı ele alınmış ve bu kavramlar alt başlıklarla incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünü oluşturan alan araştırması kısmında ise, örgütsel değişim ve iç girişimcilik ile ilgili geliştirilen hipotezler sınanmış, incelenen faktörler ışığında söz konusu iki faktör arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığı test edilmiştir. Sonuç olarak, örgütsel değişim ve iç girişimcilik arasında pozitif yönlü orta bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ever changing natural, economical, socio-cultural, legal and technological environmental factors mainly affect business enterprises. It is only possible for them to exist in the market, as long as they keep pace with these environmental conditions, the activites improving intrapreneurship. In the realization of the intrapreneurship activities, executing activities of enterprises is closely related to organizational change. This study investigates the organizational change and corporate entrepreneurial potential of a firm having operations in the energy sector in Denizli. The main objective of the research is to indicate whether there is a relationship between the organizational change of the firm and corporate entrepreneurship. This study proceeds as follows. Section I includes the corporate change and Section II surveys the concepts of internal organizational entrepreneurship with the subheadings. Section III, which presents case study, tests out the hypothesis in connection with corporate change and internal organizational entrepreneurship and verifies whether there is a logical relationship between these two factors. In conclusion, a medium and constructive relationship between corporate change and internal organizational entrepreneurship has been found.