Michel Foucault'da söylem bilgi ve iktidar ilişkisi
Discourse knowledge and power relationship by Michel Foucault
  1. Tez No: 345273
  2. Yazar: ELİF BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Foucault her ne kadar postyapısalcı gelenek içerisinde konumlandırılsa da, birçok görüşü bünyesinde barındıran geniş bir düşünce yelpazesine sahiptir. Her alanda muhalif bir tarzı olan Foucault, hiçbir geleneğe bağlı kalmadan hepsinde izler taşıyarak kendi orijinal sistemini oluşturmuştur. Bu çalışmamızın amacı; Foucault?nun felsefesinin yapı taşları olan söylem, bilgi, iktidar kavramlarını ve bunlar arasındaki ilişkiyi ele alarak Foucault?nun düşünce sistemini analiz etmektir. Söylem, bilgi ve iktidar birbirlerine kenetlenmiş kavramlardır. Söylemler her alanda ve her çağda değişik biçimlerde vuku bulur. Her yapı tarihsel süreçte söyleme göre şekil almaktadır. Söylemin gücü o kadar fazladır ki bireylerin zihinlerine kadar müdahale ederek bireyleri mevcut çağın söylemlerinin içerisinde düşünmeye zorlar. Söylemler bilginin de sınırlarını çizer. Her çağı karakterize eden epistemeler o dönemin düşünsel yapısını anlamamızda oldukça etkilidir. Tarihin kopuş ve kırılmalarla yol aldığı düşünüldüğünde her dönemin epistemesinin farklılık taşıması ve bu farklılıkların oluşumunda söylemin belirleyici olması kaçınılmazdır. İktidarda farklı bilgi alanlarını kullanarak söylemler sayesinde tahakküm kuran bir olgudur. Toplumsal alanın her noktasında var olan iktidar Foucault için üretici bir güç ve olumlu bir kavramdır. İktidarı elinde bulunduran kişi, grup ya da kurumlar dönemin bilgisini de denetim altına alır ve söylemi belirleme gücüne sahip olur.
Özet (Çeviri)
Despite Foucault is considered as in poststructuralist tradition, he has wide range of ideas that consist different points of view. Foucault, who is contrarian in any view, has invited his own original system by being indepented by containing overtones of every view. Aim of this study is to analyze Foucault?s philosophical thought system as we discuss constituent such as statement, information, rulership concepts and their relations. Statement, information and ruler ship is interlocked concepts. Statements take place differently according to eras and fields. Every structure takes form with respect to statement in historical aspect. Statements is so powerful that effects individuals? own mind and forces them to think within in statement of current era. Statements also bounds information. Characteristic episteme of eras are very useful to understand thought system of the era. Unavoidable differences between episteme of different eras are occurred by determinant statement of the era since the history goes with breaking points. Ruler ship, on the other hand, is a case which exercises control by statements through different information domains. The ruler ship that exists on every points of social field is very positive and productive concept for Foucault. Ruler individual, group or institution takes information of the era in hand and has the power to determine the statement.