Finansal liberalizasyon ve ekonomik büyüme üzerindeki etkileri: Türkiye örneği
Financial liberalization and its effects on economic growth: The example of Turkey
  1. Tez No: 345277
  2. Yazar: SEDA BAŞER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞAT CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı; finansal serbestleşme ile ilgili temel modellere ve bu konuda McKinnon-Shaw hipotezine değinerek, finansal serbestleşme ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin, Türkiye üzerine araştırılması olmaktadır. Yıllarca süre gelen Keynesyen görüşleri, yerini Neo-Klasik düşünceye bırakmaya başlamaktadır. Ülkeler, dışa açılma politikaları uygulamaya geçmektedir ve bunu ihracata dayalı olarak gerçekleştirmeye başlamaktadır. Türkiye?de, 1980 yılından itibaren, finansal piyasalar ile ilgili önemli kararlar alınmaktadır. Bu kararlar ışığında, ilk olarak faiz oranları üzerindeki tavanlar ile döviz kuru üzerindeki sınırlamalar yok edilmektedir, bankalar, menkul kıymet borsaları gibi yeni finansal aracılar ortaya çıkmaktadır. Diğer taraftan ekonomik büyüme de finansal aracılara olan talebi artırarak finansal gelişmeyi hızlandırmaktadır. 1989 yılında, tüm dünyada etkisini gösteren serbestleşmeyle, sermaye hesapları da serbest bırakılmaktadır. 1980 yılından sonra gerçekleşen bu hızlı değişim sürecinde, belirli yıllarda çeşitli ekonomik krizler yaşanmıştır. Bu yaşanmış olan ekonomik krizlerin, finansal piyasalardaki etkileri anlatılmaktadır. Çalışmada, finansal gelişmişlik düzeyini belirtmesi için para arzının (M2Y) gayri safi yurtiçi hâsılaya (GSYİH) oranı ve büyüme hızları verileri kullanılmaktadır.1987 ve 2012 dönemi arasındaki çeyrek Türkiye verileri kullanılarak yapılan tahminde finansal gelişmenin iktisadi büyümeye neden olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective of this study is to validate the dependency between financial liberalization and economic growth relation to Turkey in view of financial liberalization models, especially enable to McKinnon-Shaw hypothesis, and to research the liberalization results by theoretical expectations. Keynessian views that exists for many years, give place to Neo-Classic views. Countries pursue a commercial policy and start to this as an export-based economy. In Turkey, after 1980, it makes important decisions about financial markets. In the light of these decisions, interest rate ceiling was released in first step, new financial instruments were developed, and controls over currency exchange rates were lifted. On the other hand economic growth generates demand for some categories of financial instruments and facilitates financial development. In 1989 which knows as a starting of liberalization, capital account transactions starts to release with the effect of liberalization at world. During this fast transformation period after 1980, some various economic crisis happen. It explains these crises impacts on financial markets. The ratio of money supply (M2Y) to gross domestic product (GSYİH) and growth rates are used to represent the financial development level. Quarterly Turkey data set ranges over the period 1987 to 2012. There is an evidence that financial development is the cause of economic growth.