Text as a fantastic fiction, film as a gothic fantasy: A critical study of Charlie and The Chocolate Factory
Fantastik kurgu olarak metin, gotik fantezi olarak film: Charlie'nin Çikolata Fabrikası üzerine eleştirel bir çalışma
- Tez No: 345278
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYDA İNCEOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
 - Yıl: 2013
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez Roald Dahl?ın yazdığı çocuk kitabını ve Tim Burton?ın bu kitabın bir uyarlamasını yaptığı filmi karşılaştırarak analiz etmektedir. Metindeki fantastik ve filmdeki gotik fantezi unsurları yapı çözüm metoduyla tartışılmaktadır. Bu çalışma bir eserin fantastik kurgu olarak adlandırılması için gerekli olanlara karar veren fantastik kurgu kuramcılardan yararlanmıştır. Aynı şekilde film uyarlamaları kuramlarında dikkat çekilmesi gereken konular kuramcılardan yararlanılarak öne sürülmüştür. Bu çalışma ayrıca hem romancı hem de yönetmen tarafından fantastik ve gotik fantezi unsurlarının yardımıyla açığa çıkartılan acı gerçekleri ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the children book written by Roald Dahl and the film adapted by Tim Burton comparatively. Deconstruction of fantastic elements in the text and gothic fantasy elements in the film are discussed. This research draws upon fantastic fiction theorists as a decision-maker of what is required for a work that is called as fantastic fiction. In the same way the elements that should be attracted in the film adaptation theory are stated with the help of theorists. This research also explores harsh realities revealed both by the novelist and director by means of fantastic and gothic fantasy elements.