İstanbul Boğazı omurgasız kıyı faunasındaki baskın türler
Dominant species at the invertebrate shore-fauna of the Bosphorus
  1. Tez No: 34531
  2. Yazar: NESLİHAN BALKIS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ill öz İstanbul Boğazı Omurgasız Kıyı Faunasındaki Baskın Türler Bu araştırma için 1992-1993 yıllarında İstanbul Boğazı'nda 10 istasyon seçilmiştir. Bu istasyonlarda suyun tuzluluğu ve sıcaklığı ölçülmüştür. Materyal, bu istasyonlardan 0,5 m derinlikte kayalık zeminden 20x20 cm'lik birim alandan spatula ile kazınarak elde edilmiş ve %5'lik formol ile tespit ve muhafaza edilmiştir. Elde edilen materyal kalitativ ve kantitativ olarak değerlendirilmiştir. Kalitativ değerlendirme sonucu İstanbul Boğazı'nın sert zemin kıyı faunasına ait 46 familia, 63 cinse ait 70 tür saptanmıştır. Bu türlerden 10 tanesinin İstanbul Boğazı'nda yaşadıkları ilk defa bu araştırma ile ortaya çıkarılmıştır. Kantitativ değerlendirme sonucu tür sayısı bakımından Garipçe istasyonunun 40 türle ve 4784 bireyle birinci sırayı aldığı görülmüştür. Gruplara göre ise Crustacea 30 türle, Vermes 12489 bireyle birinci olarak bulunmuştur. Buna göre İstanbul Boğazı kıyı faunası içinde tür sayısına göre en baskın grubun Crustacea, birey sayısına göre ise Vermes'in olduğu saptanmıştır. ABSTRACT Dominant Species at the Invertebrate Shore Fauna of the Bosphorus 10 stations were chosen in the Bosphorus for this study carried out during the years of 1992 and 1993. The temperatures and salinities of their waters were measured. Material was obtained from the depth of 0.5 m with rocky bottom, by scraping the unit areas of 20x20 cm with a spatula, and then fixed and preserved in 5% formaline. This material was qualitatively and quantitatively appreciated. In consequence of qualitative appreciation, 70 species belonging to 63 genera and 46 families, present in the fauna of hard-bottomed littoral of the Bosphorus were determined. Of these, 10 species were, first time in this study, understood to exist in the Bosphorus.
Özet (Çeviri)
Ill öz İstanbul Boğazı Omurgasız Kıyı Faunasındaki Baskın Türler Bu araştırma için 1992-1993 yıllarında İstanbul Boğazı'nda 10 istasyon seçilmiştir. Bu istasyonlarda suyun tuzluluğu ve sıcaklığı ölçülmüştür. Materyal, bu istasyonlardan 0,5 m derinlikte kayalık zeminden 20x20 cm'lik birim alandan spatula ile kazınarak elde edilmiş ve %5'lik formol ile tespit ve muhafaza edilmiştir. Elde edilen materyal kalitativ ve kantitativ olarak değerlendirilmiştir. Kalitativ değerlendirme sonucu İstanbul Boğazı'nın sert zemin kıyı faunasına ait 46 familia, 63 cinse ait 70 tür saptanmıştır. Bu türlerden 10 tanesinin İstanbul Boğazı'nda yaşadıkları ilk defa bu araştırma ile ortaya çıkarılmıştır. Kantitativ değerlendirme sonucu tür sayısı bakımından Garipçe istasyonunun 40 türle ve 4784 bireyle birinci sırayı aldığı görülmüştür. Gruplara göre ise Crustacea 30 türle, Vermes 12489 bireyle birinci olarak bulunmuştur. Buna göre İstanbul Boğazı kıyı faunası içinde tür sayısına göre en baskın grubun Crustacea, birey sayısına göre ise Vermes'in olduğu saptanmıştır. ABSTRACT Dominant Species at the Invertebrate Shore Fauna of the Bosphorus 10 stations were chosen in the Bosphorus for this study carried out during the years of 1992 and 1993. The temperatures and salinities of their waters were measured. Material was obtained from the depth of 0.5 m with rocky bottom, by scraping the unit areas of 20x20 cm with a spatula, and then fixed and preserved in 5% formaline. This material was qualitatively and quantitatively appreciated. In consequence of qualitative appreciation, 70 species belonging to 63 genera and 46 families, present in the fauna of hard-bottomed littoral of the Bosphorus were determined. Of these, 10 species were, first time in this study, understood to exist in the Bosphorus.IV As a result of quantitative appreciation, it was seen that Garipçe station with 40 species and 4784 individuals took the first place on account of species number. However, with regard to groups, Crustacea and Vermes were first, having 30 species and 12489 individuals, respectively. In conclusion, it is said that Crustacea is dominant according to species number, and Vermes according to the number of individuals.